Popüler Haberler

Cevizli ev baklavası nasıl yapılır? Ev yapımı baklava şerbeti nasıl olmalı? Evde kolay baklava tarifi

Ramazan Bayramının yaklaşması ile cevizli ev baklavası tarifi yeniden hanımların gözdesi oldu. Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan bir o kadarda zahmetli ev baklavası yapılışını sizler için hazırladık. Cevizli ev baklavası nasıl yapılır? İşte evde kolay baklava tarifi ve gereken malzemeler…

Bayramların ve Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan Türk gelenek ve kültürleri ile harmanlanan ve hiç kimsenin kolay kolay hayır diyemeyeceği cevizli ev baklavası lezzeti dillere destandır. Bayram gelenekleri arasında eve gelen misafirlere ikram edilen ve tadına doyum olmayan cevizli ev baklavası yapılışında bilinmesi gereken bazı püf noktaları pratiklik açısından işimize yarayabilmektedir.

CEVİZLİ EV BAKLAVASI TARİFİ

Ev yapımı baklava hamuru malzemeleri nelerdir?

- 1 bardak süt
- 2 bardak sıvıyağ
- 2 yumurta
- Kabartma tozu
- Alabildiğince un
- 1 bardak nişasta
- 1 kaşık sirke
- 1 paket tereyağı
- 300 gr ceviz içi

Baklava şerbeti için malzemeler nelerdir?

- 4 bardak su
- 5 bardak toz şeker
- Limon suyu

CEVİZLİ EV BAKLAVASI NASIL YAPILIR?

Baklava hamuru nasıl hazırlanır?

- Yumurta, süt, 1 bardak yağ ve sirke genişçe bir kap içerisinde öncelikle karıştırılır. İçerisine alabildiği kadar un ve kabarta tozu ilave edilerek yumuşak hamur elde edilinceye kadar yoğrulur. Bu hamur 5 eşit parçaya bölünerek bölünen parçalarında her biri 10 eşit parçaya bölünerek 50 adet ufak toplar elde edilir. Bu toplarda tepsi içerisine dizilerek yarım saat kadar dinlendirilmeye bırakılır.

Cevizli ev baklavası püf noktası; Şerbet dökülürken hamur sıcaksa şerbet soğuk; şerbet soğuksa hamur mutlaka sıcak olmalıdır.

 

- Dinlenen bu hamurlara nişasta serpiştirilerek merdane yardımı ile 15 cm boyutlarında daireler açılır. Açılan bu hamurların 10 tanesi üst üste konularak 5 adet 10'lu kümeler hazırlanır. Bu işlemin ardından 10'luk hamurlar merdane yardımı ile tek bir hamur halinde açılarak tepsi içerisine yerleştirilir. Hamurun ikinci katına da dövülmüş cevizler serpiştirilir. Üzerine de bir hamur konduktan sonra tekrardan cevizler serpiştirilmeye devam edilir.

- 5 hamur üst üste yerleştirildikten sonra baklava dilimleri istenilen boyut ve şekilde keskin bir bıçak tarafından kesilir. Ocakta kızdırılan 1 paket terayağı üzerine dökülerek fırına verilir. Fırından çıkan tepsinin üzerine hazırlanan şerbet ilave edilir.

Ev yapımı baklava şerbeti nasıl hazırlanır?

- Ayrı bir tencerenin içerisinde 4 bardak suyun içerisine 5 bardak şeker ilave edilerek ocak üzerinde kaynatılır. Kaynayınca içerisine limon suyu ilave edilir ve ocağın altı kapatılır.

Yorumlar