Spor

Cemal Özgörkey kimdir?

Cemal Özgörkey kimdir? Vatandaşlarımızın merak ettiği soruların cevaplarını haberimizde derledik... Galatasaray Kulübünün mayıs ayında yapılacak olağan genel kurulu öncesi eski yöneticilerden Cemal Özgörkey, başkan adaylığı için çalışmalara başladığını resmen açıkladı. Adnan Polat'ın başkanlığı döneminde 2008-2010 yıllarında yönetim kurulu üyeliği yapan Özgörkey'in ismi, daha önceki genel kurullar öncesi de başkan adayı olacağı şeklinde basına yansırken, sonrasında bu durum gerçekleşmemişti. Peki, Cemal Özgörkey kimdir? Kaç yaşında? Serveti ne kadar? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Cemal Özgörkey kimdir? Cemal Özgörkey, Galatasaray Kulübünün olağan genel kurulunda başkan adayı olması yönünde kendisine talepler olduğunu ve bu isteklere olumlu yaklaştığını söyledi. Özgörkey, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Başkan adaylığı yönünde birtakım çalışmalar içerisindeyim. Çalışmalara başladım." dedi.Aday olup olmayacağı konusundaki kararını, gerçekleştireceği görüşmeleri tamamladıktan sonra vereceğine dikkati çeken Özgörkey, "Önümüzdeki hafta başında kararım kesinleşmiş olur. Bunu da duyuracağım. Ancak başkan adayı olmak için bir çalışma içerisindeyim." Peki, Cemal Özgörkey kimdir? Kaç yaşında? Serveti ne kadar? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Cemal_Ozgorkey_kimdir_Kac_yasnda_Serveti_ne_kadarrfrsdf

CEMAL ÖZGÖRKEY KİMDİR?

Cemal Özgörkey, 1959 yılında İzmir‘de doğmuştur. Annesi Lale Özgörkey, babası iş adamı Ahmet Nevzat Özgörkey‘dir. Armağan adında bir kardeşi vardır. İlkokul ve ortaokulu İzmir Saint Joseph okulunda okuduktan sonra liseyi İstanbul‘da Galatasaray Lisesinde okudu. Liseden 1979 yılında mezun olduktan sonra da üniversite eğitimi için ABD‘ ye giderek Atlanta‘da Oglethorpe Üniversitesi Uluslararası Finans Bölümünden mezun oldu. ABD’deki üniversite eğitimi sırasında da Coca Cola‘da staj yaptı. Babası 1967 yılında Özgörkey Holding‘i kurdu. Şirket Ege ve Akdeniz bölgelerinde 4 ve Romanya‘da 2 adet Coca-Cola şişeleme fabrikası kurmuştur. Nevzat Özgörkey aynı zamanda Anadolu Efes’in Türkiye’deki ilk fabrikası olan Ege Biracılık’ın kurucu ortaklarındandır.

1984 yılında Türkiye’ye dönerek İş hayatına; Özgörkey Grubu Coca-Cola Şişeleme İzmir Pre-Mix Müdürlüğünde başladı. 1987 yılında da Coca – Cola İzmir Kemalpaşa Fabrika Müdürlüğü görevini yapmaya başladı. 1990 yılından 1996 yılına kadar da Özgörkey Grubu fabrika yönetimlerinden sorumlu genel koordinatör yardımcılığı pozisyonunda bulundu.

1997 yılından sonra da ambalaj ve meyve suyu konsantresi sektörlerinde faaliyet gösteren Özgörkey Holding’de Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

2009 yılından bu yana da meyve ve sebze suyu konsantresi sektörlerinde faaliyet gösteren Anadolu Etap Tarım ve Gıda Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’ nin Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini sürdürdü.

2008-2010 tarihleri arasında Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi oldu ve Galatasaray Pazarlama A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı görevleri yaptı.

1990 yılında kurulan, Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) kurucu üyeliği yaptı. 1991-1996 tarihleri arasında da İzmir Atlıspor Kulübü Başkanlığını yürüttü. Halen İzmir ve İstanbul Atlıspor Kulüpleri üyesidir.

Cemal Özgörkey, aynı zamanda Brezilya Antalya Fahri Konsolosluğu, Oglethorpe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği ve Defne – Muhtar Kent Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir.

Cemal Özgörkey, Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

2013 yılının başlarında Cemal Özgörkey’in annesinin adı ABD‘nin Georgia eyaletinin başkenti Atlanta’da okuduğu Oglethorpe Üniversitesi‘nin rektörlük binasında bulunan Çan Kulesi’ne verildi.

14 Mayıs 2011 tarihinde yapılan Galatasaray Spor Kulübü başkanlık seçimlerinde başkan adayı olduğunu açıklamıştı ancak bu kararından son anda vazgeçti. Ve yapılan seçimde Ünal Aysal seçilmişti.

Cemal Özgörkey, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Ünal Aysal tarafından Galatasaray Spor Kulübünün 25 Ekim 2014 tarihinde yapılacak olan olağanüstü genel kurul toplantısında Başkanlığa aday olacağını açıklandı.

Cemal Özgörkey, 28 Kasım 2010 tarihinde Elif Basım ile Çırağan Sarayı‘nda gerçekleştirilen sade bir nikâh töreniyle evlendi. Nikah şahitliğini de Coca-Cola’nın Ceo’su Muhtar Kent yaptı. Nikâh, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül tarafından kıyıldı.

Evlilikleri

1.eşi: 23 Eylül 1995 tarihinde Jülide Ateş ile evlendi. 29 Mart 1996 tarihinde boşandı.
2.eşi: 28 Kasım 2010 tarihinde Elif Basım ile evlendi.

WEWCemal_Ozgorkey_kimdir_Kac_yasnda_Serveti_ne_kadar

ADAYLIK ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Mevcut başkan Mustafa Cengiz'in yanı sıra eski başkan Dursun Özbek ve sarı-kırmızılı divan kurulu üyesi Ali Fatinoğlu, adaylık niyetlerini duyururken, Galatasaray'da bu yönde irade ortaya koyan son isim ise eski yöneticilerden Cemal Özgörkey oldu.

Adnan Polat'ın başkanlığı döneminde 2008-2010 yıllarında yönetim kurulu üyeliği yapan Özgörkey'in ismi, daha önceki genel kurullar öncesi de başkan adayı olacağı şeklinde basına yansırken, sonrasında bu durum gerçekleşmemişti.

ÖZGÖRKEY: "ÇALIŞMALARA BAŞLADIM"

Cemal Özgörkey, Galatasaray Kulübünün olağan genel kurulunda başkan adayı olması yönünde kendisine talepler olduğunu ve bu isteklere olumlu yaklaştığını söyledi.

Özgörkey, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Başkan adaylığı yönünde birtakım çalışmalar içerisindeyim. Çalışmalara başladım." dedi.

Adaylığı konusunda Türkiye'nin çeşitli illerindeki Galatasaraylılarla bir araya geldiğini aktaran Özgörkey, "Başkan adayı olmam yönünde camiadan talepler var. Bunun üzerine de görüşmelere başladım. Tüm haftayı birtakım görüşmelerle geçireceğiz." diye konuştu.

Aday olup olmayacağı konusundaki kararını, gerçekleştireceği görüşmeleri tamamladıktan sonra vereceğine dikkati çeken Özgörkey, "Önümüzdeki hafta başında kararım kesinleşmiş olur. Bunu da duyuracağım. Ancak başkan adayı olmak için bir çalışma içerisindeyim."