Gündem |

Cemaat liderinin mezardan cenazesinin taşınmasında arbede

Kocaeli'de 6 Kasım'da ölen ve konut arazisine defnedilen cemaat lideri Yakup Haşimi’nin cenazesinin taşınması sırasında olaylar çıktı. Cenazenin taşınmasını istemeyen cemaat üyeleri polise direnince gözaltına alınanlar oldu. Geniş güvenlik önlemleri altında şahsın cenazesi Kartepe Fatih Sultan Mehmet Mezarlığı’nda nakledildi.

Kartepe Acısu Mahallesinde Gülzar-ı Hacegan İlim, İrfan Derneği adı altında faaliyet gösteren bir cemaatin lideri olan ve şeyh olarak tanıtılan Yusuf Haşimi 6 Kasım günü hayatını kaybetti.

Yusuf Haşimi’nin cenazesi konut alanına defnedildi. Şikayet üzerine olay adli makamlara taşındı. Savcılık tarafından cenazenin bulunduğu alandan çıkarılıp mezarlığa defnedilmesine karar verildi.

POLİSLE ARBEDE YAŞANDI

Kararın ardından polis ve cenaze hizmetleri ekipleri, akşam saatlerinde mezarın bulunduğu alana gelerek cenazeyi çıkarmak istedi. Mezarın açılıp, cenazenin taşınmasına tepki gösteren cemaat üyeleri ile polis arasında arbede yaşandı.

Arbede sırasında çok sayıda kişi gözaltına alındı. Cenazenin çıkarılması için çalışmalar başlarken, çevre illerden cemaat üyelerinin Kartepe’ye gelme ihtimaline karşı kent girişinde güvenlik güçleri tarafından tedbir alındı.

MEZARI  AÇILDI CENAZE NAKLEDİLDİ

Polis ve mezarlıklar müdürlüğü ekipleri tarafından Yakup Haşimi’nin mezarı açıldı. Cenaze defnedilmek üzere Kartepe Fatih Sultan Mehmet Mezarlığı’na götürüldü. Cenaze aracına çok sayıda polis aracı eşlik ederken, defin sırasında yanında bulunması için bazı cemaat üyeleri de mezarlığa götürüldü.

Cenazenin defnedileceği mezarlıkta polis ekipleri tarafından geniş güvenlik önlemleri alınırken, mezarlığa çıkan yollar kesilerek görevliler haricinde kimsenin geçişine izin verilmedi.

(DHA)