Ekonomi |

CarrefourSA ve Migros'tan üst üste açıklamalar geldi: Cezayı ödeyecekler

Rekabet Kurumu'nun fahiş fiyat artışı nedeniyle para cezası verdiği CarrefourSA ve Migros'tan üst üste açıklamalar geldi. KAP'a yapılan duyurularda her türlü itiraz hakkının saklı olduğu belirtilerek yüzde 25'lik oranda erken ödeme indiriminden yararlanmak için cezalarının ödeneceği bildirildi.

CarrefourSA ve Migros, Rekabet Kurumu'nun verdiği fahiş fiyat cezasına ilişkin Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) açıklama yaptı. Dev zincirlerden KAP'a yapılan açıklamada, her türlü itiraz ve dava haklarının saklı tutulacağı belirtildi.

MİGROS tarafından KAP'a yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 29 Ekim 2021 tarihli KAP açıklamamızda, Rekabet Kurumu tarafından Şirketimize ve diğer bazı teşebbüslere idari para cezası verilmesine karar verildiği duyurulmuştu.

Konuya ilişkin Rekabet Kurulu'nun gerekçeli kararı Şirketimize tebliğ edilmiştir. İlgili tutar, her türlü itiraz ve dava haklarımızı saklı tutmak kaydıyla, %25'lik oranda erken ödeme indiriminden yararlanılmak suretiyle 388.254.572,06 TL olarak 30 gün içinde ödenecektir.

Diğer taraftan, 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemeleri'nde kararın iptali için dava açılacaktır. Konuya ilişkin gelişmeler ilgili düzenlemeler çerçevesinde kamuya duyurulacaktır.

CarrefourSA'dan KAP'a yapılan açıklamada da şu ifadeler kullanıldı: 31 Ekim 2021 tarihli özel durum açıklamamızda, Rekabet Kurulunca Şirketimiz hakkında 142.469.772,07 TL idari para cezası uygulanmasına karar verildiği duyurulmuştu.

Konuya ilişkin Rekabet Kurulu'nun gerekçeli kararı 14.01.2022 tarihinde Şirketimize tebliğ edilmiştir. İlgili tutar, her türlü itiraz ve dava haklarımızı saklı tutmak kaydıyla, %25'lik oranda peşin ödeme indiriminden yararlanılmak suretiyle, 106.852.329,05 TL olarak 30 gün içinde ödenecektir.

Diğer taraftan, 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemeleri'nde kararın iptali için dava açılacaktır. Konuya ilişkin gelişmeler ilgili düzenlemeler çerçevesinde kamuya duyurulacaktır.