Yaşam |

Bunu gören sakın dokunmasın! Çay bardağından küçük ama tek dokunuşla 30 kişiyi öldürebilir

Muğla kıyılarında zehirli ve insan hayatını tehdit eden bir deniz canlısı görüldü. Koni salyangozu olarak bilinen deniz canlısının çay bardağından daha ufak olmasına rağmen 30 kişiyi öldürebilecek güçte olduğu öğrenildi.

Deniz yaşamına en çok zarar veren balon ve aslan balığının ardından bir zararlı tür olan koni balığı da Muğla kıyılarında görüldü. Çay bardağından daha ufak olan koni salyangozu, tek dokunuşuyla 30 kişiyi öldürebilecek güçte olması nedeniyle korku saçıyor. Muğla Üniversitesi'nin başlattığı çalışmanın sonuçları önümüzdeki günlerde duyurulacak.

Öldürücü zehre sahip olması nedeniyle hayli korkulan Koni salyangozu, Marmaris'te balıkçılık yapan vatandaşların ağına takıldı. Genellikle Avustralya'nın sığ kıyıklıklarında yaşayan Koni salyangozunun denizlerimizde ortaya çıkması, uzmanların da çalışmalara başlamasına neden oldu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ülkemizde ilk kez görülen bu tür için acil çalışmalara başladı. Çalışmanın sonuçları önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak.

Koni salyangozları vücutlarında birbirinden farklı sofistike kimyasal maddeler üretir ve bunları bir avlanma stratejisi doğrultusunda sırayla kullanırlar. Avustralya'da, Endonezya'da Asya ve Büyük Okyanus'un sıcak sularında yaşayan bazı koni salyangozları çok zehirlidirler ve küçük balıkları, solucanları ve yumuşakçaları avlamak için ustalıkla zehirli zıpkınlar kullanırlar.