Gündem |

Buğday tarlalarında şüphelendiren yangınlar: Türkiye'nin stokları kundaklanıyor mu?

Bu yıl 20 milyon ton buğday hasadının beklendiği Türkiye yeni bir saldırı dalgasıyla karşı karşıya. Buğday tarlalarında ve depolarda son günlerde dikkat çeken olaylar oluyor. Bu gelişmeler "Türkiye'nin buğday stokları kundaklanıyor mu?" sorusunu akıllara getiriyor.

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde peşpeşe çıkan buğday tarlaları yangınları akıllarda soru işareti bıraktı. 

Yaklaşık 20 milyon tonluk buğday hasadının beklendiği tarlalar Türkiye'nin dört bir yanında birer birer yanıyor. 

Son günlerde çok sayıda ilde çıkan buğday tarlalarındaki yangınlar şüphe uyandırıyor. Son 15 günde 6 ilde 337 dönüm buğday tarlasında yangın çıkması provokasyon şüphesi doğurdu. 

"BU YANGINLARI KİM ÇIKARIYOR?"

Herkes "Bu yangınları kim çıkarıyor?", "Kasıt var mı?", "Kötü niyetli insanlar mı tarlaları yakıyor?" ve "Yoksa terör fırsatçılık mı yapıyor" diye soruyor.

Tekirdağ Ergene'deki Misinli ile Ahmetbey mahalleleri arasında önceki akşam saatlerinde saman balyaları yüklü traktör römorkunda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Yangın, kısa sürede römorku sardı. Havanın rüzgârlı olması nedeniyle alevler kısa sürede ekili buğday tarlalarına sıçradı. İhbar üzerine gelen itfaiye ekiplerinin çalışmasıyla kontrol altına alınan yangında 80 dönümde ekili buğday tarlası küle döndü. Jandarma ekipleri tarlada incelemede bulunduktan sonra yangınla ilgili soruşturma başlattı.

 

ANCAK BİR SAATTE SÖNDÜRÜLEBİLDİ

Çorlu Seymen Mahallesi Ağırmeşe mevkiindeki buğday ekili tarlada başlayan yangın, rüzgârın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Alevleri görenlerin ihbarıyla bölgeye belediye ve Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait itfaiye ekipleri sevk edildi. Ekipler gelene kadar bölgedeki çiftçilerden bazıları, elleriyle toprak atarak, bazıları ise traktör ve iş makineleriyle alevlere müdahalede bulundu. Ekiplerin gelmesiyle 1 saatte söndürülen yangında, 400 dönüm buğday ekili alan küle döndü.

 

 

ÇIKIŞ NEDENİ HENÜZ BELLİ DEĞİL

Seymen Mahallesi Muhtarı Aydın Dinler, yangının çıkış nedeninin henüz bilinmediğini belirterek, "Bu ekili alanların yanması içimizi acıtıyor. Bu kadar emek sonrasında yaşanan bu olay çok üzücü. Lütfen, ekili alanların olduğu yerden sigara içmeyelim. Makine ekipmanı olan arkadaşların mutlaka dikkatli olmaları ve yanların da yangın tüpünün bulundurmaları çok önemli" dedi. Jandarma, tarlada inceleme yapıp, yangının çıkış nedenini belirlemek için çalışma başlattı.

15 DAKİKADA 500 DÖNÜM BUĞDAY KÜL OLDU

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesi ile İstanbul'un Silivri ilçesi sınırlarında çıkan yangın rüzgârın da etkisiyle 15 dakikada 500 dönüm biçilmemiş buğdayı küle çevirdi. Seymen kırsalı Ağırmeşe Çiftliği mevkiindeki tarlada biçim yapan biçerdöverci, henüz biçilmemiş buğday tarlasının yandığını fark etti.

İhbar üzerine bölgeye çok sayıda yangın söndürme ekibi sevk edildi. Çorlu İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Engin Türk ve Seymen Mahallesi Muhtarı Aydın Dinler, tarlası yanan vatandaşa geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Yangının çıkış sebebinin belirlenmesi için incelemeler sürüyor.

 

ÇORLU'DA ARAÇTAN SİGARA İZMARİTİ ATILDI, TARLA YANDI

Çorlu'da 13 gün önce yoldan geçen araçlardan atılan sigara izmariti, tarlada yangın çıkardı. Rüzgârın da etkisiyle 10 dakikada biçilmemiş buğday tarlasını küle çevirdi. Olay Sarılar yolu üzerindeki yeni cezaevi inşaatı yanındaki tarlada meydana geldi. İlter Temeldubas'a ait buğday tarlası alev alev yandı.

Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, yangını büyümeden kontrol altına alarak tamamen söndürdü. Hazırlanması için 1 yıllık emek sarf edilen buğday tarlasının yanması çiftçiyi üzdü. Söndürme çalışmaları esnasında bir itfaiye eri de hafif yaralandı. Jandarma ekipleri yangınla ilgili soruşturma başlattı.

ARKA ARKAYA YANGINLAR TESADÜF MÜ?

Mersin-Tarsus'ta 12 dönüm, Şanlıurfa-Ceylanpınar'da 80 dönüm, Gaziantep-İslahiye'de 15 dönüm, Manisa-Alaşehir'de 40 dönüm, Mardin-Nusaybin'de 30 dönüm, Aydın-Söke'de 80 dönüm, Mardin-Kızıltepe'de 55 dönüm ve Manisa-Bintepeler'de 2 bin dönüm buğday tarlası son birkaç hafta içerisinde yandı yahut yakıldı. 

"TARLAYI BİRDEN ALEV SARDI"

31 Mayıs'ta Manisa-Alaşehir'deki tarlasında yangın çıkan Ali Garipoğlu, 40 dönümlük buğday tarlasında aniden çıkan yangını şöyle anlatıyor: "Tarlayı birden alevler sardı. Rüzgarın da etkisiyle alevler birden yayıldı. Zararım çok büyük." 

KUNDAKLAMA İDDİASI

6 Haziran'da ise Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde yaklaşık 80 dönüm ekili arazi yangın sonucu küle döndü. Saraççeşme Mahallesi'nde Salih Kılıç'a ait ekili buğday tarlasında iddiaya göre elektrik tellerinin birbirine temas etmesiyle düşen kıvılcımlar yangına neden oldu. Ancak yangının kundaklama sonucu çıktığı da iddia ediliyor. 

15 DÖNÜMLÜK TARLA KÜLE DÖNDÜ

Ceylanpınar'dan 3 gün sonra, 9 Haziran'da yangının adresi bu kez Gaziantep'in İslahiye ilçesi ve yine ekili buğday tarlası oldu. Zincirli Mahallesi'nde Cerkez Yılmaz'a ait 15 dönümlük tarlada henüz belirlenemeyen bir nedenden ötürü çıkan yangın, başaklarla beraber tüm mahsulü küle çevirdi. 

İtfaiye ekiplerinin müdahalesi ve çiftçilerin de traktör desteği ile yangın diğer ekili alanlara sıçramadan kontrol altına alındı ama 15 dönümlük alan büyük zarar gördü. 

VATANDAŞ HAKLI OLARAK ŞÜPHELENİYOR

Sosyal medyada bu yönde paylaşım yapan çok sayıda vatandaş buğday tarlalarının kasıtlı olarak yakıldığı şüphesini dile getiriyor. Dünya genelinde pek çok ülke kaosun daha da büyüyeceğini öngörerek gıda stoğu yaparken Türkiye'nin tahıl krizi yaşaması için tarlalara yönelik saldırı planının devre olduğu ileri sürülüyor. 

STRATEJİST PROFESÖR ÇİFTÇİ'DEN KUNDAK İMASI

Stratejist Prof. Dr. Abdullah Çiftçi de Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile bu yangınlarda 'Türkiye'nin buğday stokları kundaklanıyor" imasında bulundu. Batman ve Tekirdağ'da peş peşe meydana gelen buğday tarlası yangınlarını işaret eden Çiftçi'nin paylaşımı çok sayıda destek aldı. 

 

 

ECONOMIST'TEN DİKKAT ÇEKEN KAPAK

Yaşananlar Ekonomist dergisinin mayıs ayındaki kapağını yeniden akıllara getirdi. Gıda krizinin gelmekte olduğunu duyuran dergi, buğday başaklarında daneleri kurukafa şeklinde resmetmişti.