Yemek |

Bu Yemeği Yemek Yürek İster! İşte Çekirge Yemeği Tarifi! Zorda Kalırsanız Deneyin

Yemek kültürü pek çok ülke için en önemli detayların başında geliyor. Her ülkenin kendine özgü yemek çeşitleri söz konusu iken, bazı ülkelerde ise oldukça farklı yeme alışkanlıkları söz konusu olabiliyor.

Yemek kültürü pek çok ülke için en önemli detayların başında geliyor. Her ülkenin kendine özgü yemek çeşitleri söz konusu iken, bazı ülkelerde ise oldukça farklı yeme alışkanlıkları söz konusu olabiliyor.

Özellikle böcek ve farklı canlıları yemek bu ülkeler için adeta vazgeçilmez bir tercih haline gelebiliyor. Bunlardan ilk sırayı ise çekirge yemek çeşitleri oluşturuyor. Özellikle Endonezya bölgesinde pek çok farklı türü ile tüketilen çekirgeler ayrıca ticari anlamda bölge için önemli bir gelir kaynağını oluşturuyor.

Çekirge Yemeği Kızartması

Çekirge yemeği türleri arasında en çok tercih edileni ise çekirge kavurmasıdır.  Çekirgelerin bacak kısımlarını kopardıktan sonra bir kâse içerisinde belirli bir süre bekletmek gerekiyor. Suda bekleyen çekirgelerin yumuşaması hem lezzeti açısından hem de kıvamlı pişmesi açısından tam bir püf noktasıdır.

Dilerseniz fırın tepsisinde ya da geniş bir tava içerisinde yumuşamış olan çekirgeleri tercih ettiğiniz bir yağ çeşidi ile kısık ateşte kavurarak kızartabilirsiniz. İçerisine aroma katması açısından sarımsa ekleyerek daha lezzetli bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Pişmeye başladıktan on beş dakika sonra ise tercih ettiğiniz baharat türlerini içine ilave edebilirsiniz. Çekirgeler kızardıktan sonra ateşten indirip  sıcak ya da soğuk olarak servis edebilirsiniz.

Çekirge Yemeği Çeşitleri

Çekirge böceği pek çok farklı yemek çeşidi ile tüketilen canlılar arasında yer alıyor. Çekirgenin kızartması en çok tercih edilen tür olmakla birlikte, çörek ve pilav üstü çekirge ise en favori yemekler arasında başı çekiyor. Diğer yandan çekirge kebabı da oldukça rağbet gören yemek çeşitleri arasında bulunuyor.

Özel günlerde ve turistik bölgelerde sıkça sunumu yapılan çekirge kebabının pişirilmesi normal et kebabı tarzında yapılıyor. İçerisine baharat ve sarımsak gibi alternatiflerin de eklenmesi ile özellikle bölgeye gelen turistler tarafından sıkça tercih edilen yemek çeşitleri arasında bulunuyor.