Ekonomi |

Dolar yükselmeye devam edecek mi? Uzman isim yanıtladı...

Dolar/TL kurunun son 6 ayın en yüksek seviyesi olan 15,98 lirayı görmesinin ardından yatırımcılar kurun nasıl ilerleyeceğini merak ediyor. Bir Youtube kanalına konuk olan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, dolar/TL kuruna ilişkin beklentisiyle birlikte altın fonuna ilişkin bilgi verdi.

Amerika Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın dün akşam yaptığı enflasyon açıklamalarının ardından dolar/TL kurunda sert yükselişler yaşandı. Gün içerisinde 15,98 lira seviyesine kadar çıkan doların daha fazla yükselip yükselmeyeceği merak konusu oldu. 

FED AÇIKLAMA YAPTI, DOLAR YÜKSELDİ

Fed Başkanı Powell, enflasyon düşene kadar para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceklerini, enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici kanıtlar görmemeleri halinde daha agresif hareket etmeyi düşünmelerinin gerekeceğini ifade etti. Açıklamaların ardından küresel piyasalarda değer kazanan dolar endeksi, yurt içi piyasalarda ise 15,98 lirayı gördü.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş katıldığı bir Youtube kanalında altın fonu, gram altın ve dolar/TL kuruna ilişkin öngörülerini paylaştı.

Açıklamalarının yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizen İslam Memiş şunları söyledi:

DOLARDA BİR SONRAKİ SEVİYE 16.40 TL

Dolar TL kurunda yükseliş trendi devam ediyor. Mayıs ayında TL bazında yükselişlerin başlayacağı yönünde tahminlerimiz vardı. Bu yükselişin devam ettiğini görüyoruz. 15.88 kritik bir seviyeydi, bir sonraki seviyede 16.40 var. Bu seviyenin görülüp görülmeyeceğinde Merkez Bankasının 26 Mayıs'ta alacağı faiz kararı etken olacak. Merkez Bankası'ndan döviz satarak fiziki bir müdahale olabilir ya da serbest bırakılıp gözlemlenmesi olabilir. Tahminim ve öngörüm 16 liranın üzerinde rakam olma olasılığı. Oradan tekrar Haziran ayına dikkat çekmek istiyorum.

 

GRAM ALTINDA MAKAS ARALIKLARINA DİKKAT

Dolar kurundaki bu yukarı yönlü ataklar, gram bazındaki emtialardaki ve diğer dövizlerdeki yükselişleri de desteklemeye devam ediyor. Her ne kadar ekranlarda gram altın TL fiyatı 925 lira olsa da Kapalıçarşı'da 936 lira. Neredeyse 10 liralık bir makas aralığıyla yolumuza devam ediyoruz. 850 liraya kadar gerilemesi gerekiyor ki gram altın fiyatının serbest piyasalarda gram altının 900 lira seviyesine sarkması mümkün olabilsin. Ben böyle bir sürecin mümkün olmadığını tahmin ediyorum. 900 liranın altında gram altının zor olacağını tahmin ediyorum.

 

TEMMUZ AYINDA BİN LİRA SEVİYESİNİ GÖRMEK MÜMKÜN

Gram altının orta ve uzun vadede yatırımcısına kazandıracağını düşündüğüm için her geri çekilmenin bir fırsat olacağını düşünen birisiyim. Bence fiziki tarafta gram altın almaya devam etmek gerektiğini düşünüyorum. Bugün 940 lira seviyesi test edildi. Bir sonraki seviyemiz 960 lira seviyesi. Temmuzda'da 1000 lira seviyesinin üzerinde bir gram altın görmemiz mümkün olabilir. Gram altında fiziki taraftaki yatırımlara daha sıcak baktığımı söyleyebilirim.