Gündem |

Bu muza 120 bin doları bakın kim verdi!

İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan’ın 'Komedyen' adını verdiği 'duvara bantlanmış muz' eseri, tüm dünyada tartışma konusu oldu. Bunun sanat olup olmadığı tartışılırken, 'eser' 120 bin dolara satıldı.O muza kimin 120 bin dolar verdiği ortaya çıktı.

İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan’ın “Komedyen” adını verdiği, duvara bantlanmış bir muzdan ibaret eseri için 120 bin dolar (yaklaşık 700 bin TL) ödeyen çift sessizliğini bozdu.

Eserin üç versiyonundan birini 120 bin dolara satın alan, Miami’de yaşayan Billy ve Beatrice Cox çifti, Page Six’e yaptıkları açıklamada kararlarını savundu.

Billy Cox 2007’de sahip oldukları Dow Jones hisselerini News Corp.’a 5 milyar dolara (yaklaşık 30 milyar TL) satan Bancroft ailesinin mirasçılarından biri.

 

“YARATTIĞI TARTIŞMA SONRASI ONU ALMAYA KARAR VERDİK”

Independent Türkçe’nin aktardığına göre; çift yaptıkları ortak açıklamada “Eserin sanat ve toplumumuz hakkında yarattığı tartışma sonrası onu almaya karar verdik. Risk aldığımızı biliyorduk ama nihayetinde Cattelan’ın muzunun ikonik bir tarihi nesne olacağını hissediyoruz” dedi.

Eseri ünlü sanatçı Andy Warhol’un “Campbell Çorba Konserveleri” işiyle karşılaştıran çift, Warhol'ın eserine de ilk ortaya çıktığında sanat çevrelerinin güldüğünü belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Eseri sanat dünyasının tek boynuzlu atı olarak gördük ve onun sonsuza kadar kamuya açık olmasını sağlamak, tartışmaları devam ettirmek ve kamusal alanda süresizce düşünceleri ve duyguları kışkırtmak için onu satın aldık.”

Eseri yakında bir müzeye bağışlamayı düşündüklerini de belirten çift, muzun çürüme nedeniyle iki günde bir değiştirileceğini de söyledi.