Koronavirüs

Bu maske koronayı ısıtarak öldürüyor

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bilim insanları elektrikle çalışan yeni bir yüz maskesi ürettiler. Kullanıcılarının sıcaklığı hissetmemesi için yalıtkan bir maddeyle kaplanan maskenin ortasında yer alan bakır ağ 90 dereceye kadar ısınarak maskeye ulaşan yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) öldürüyor.

Bilim insanları filtrelemek yerine, havayı 90 dereceye kadar ısıtılmış ince bir bakır ağdan geçirerek koronavirüs parçacıklarını öldürebilen yeni bir yüz maskesi geliştirdi.

ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)'den bilim insanları tarafından geliştirilen maske, sıcak bakır filtrenin kullanıcı tarafından rahatça giyilebilmesi için ısıyı yalıtan neopren maddesiyle kaplandı.

Elektrikle çalışan ve bir bataryaya sahip olan maskenin kovid-19 bulaş riskini ise sıfıra indirdiği belirtildi.

Araştırmacılar sıcak maskenin, özellikle koronavirüse maruz kalma riskinin yüksek olduğu hastane ortamları ve toplu taşıma araçları için ideal olduğunu ifade ettiler.

DİĞER MASKELERDEN BİRAZ DAHA PAHALI OLACAK

Maskenin tasarımı için patent başvurusunda bulundukları açıklanan bilim insanları, ticari kullanımın onaylanmasının ardından, elektrikli maskenin fiyatını belirleyecek. Bilim insanları bu fiyatın piyasadaki diğer kullan-at ve bez maskelerden biraz daha pahalı olabileceğini kaydettiler.

Ancak, maske çok yüksek sıcaklığa ulaştığı için steril edilmesi ya da değiştirilmesi gerekmediği için uzun vadede ekonomik bir çözüm olacağı vurgulandı.

MedRxiv’te yayımlanan çalışmaya göre, araştırmacılar, koronavirüs partiküllerini maskeden içeri veya dışarı nefes alırken etkisiz hale getirmek için bakır ağın ulaşması gereken optimum sıcaklığı 90 derece olarak belirledi.

ÇİFT TARAFLI ÖLDÜRÜCÜ ETKİSİ VAR

Makalenin yazarı ve kimya mühendisi Samuel Faucher, “Günümüzde maskelerin büyük çoğunluğu, parçacıkları boyuta veya elektrik yüküne göre filtreleyerek çalışıyor. Ancak, sıcak maske tamamen yeni bir konsept. Virüsün dış katmandan geçmesine izin veriyor ancak kullanıcıya ulaşmadan önce onu öldürüyor. Aynı durum maskeyi takan enfekte biri nefes verdiğinde de geçerli. Hava iç katmadan geçiyor ancak maskeden dışarı çıktığında virüs etkisiz hale gelmiş oluyor” dedi.

(NTV)

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.