Magazin |

Bu kitap hamile kalamayan kadınların 'Siyah süt'ü!

İlk önce kitabıyla büyük ses getirdi. Zor hamileliği anlatıyordu, hayatının bilinmeyen taraflarını tüm samimiyetiyle ortaya koyuyordu. Hemen ardından boşanma haberleri medyaya düştü. Oğullarının zarar görmemesi için bugüne kadar konuşmadı. Ünlü model Ebru Destan İnan, SuperHaber'e özel açıklamalarıyla yılın son günlerine damgasına vuracak bir röportaj verdi.

Röportaj: Sayım Çınar / sayimcinar@gmail.com

Yalnız Değiliz'in hikayesi nasıl şekillendi? Kitap fikri nasıl doğdu? Neden hamileliği konu alan bir kitap kaleme aldın?

Kesinlikle başıma gelince anladım demek doğru, öncesinde böyle bir şeyden haberim bile yoktu, karar verip sonrada hemen hamile kalırım diye düşünenlerdim.

İlk aylarda aman dedim olur nasıl olsa, ama zaman geçtikte korkmaya başladım ya gerçekten bir sorunum varsa ve çocuk sahibi olamazsam.

İşte böyle başlıyor depresyon gibi oluyor sadece ama sadece bu konuya odaklanıyorsun ve hayat orada tıkanıp kalıyor. Araştırmalara başladım ve bu konuda yalnız olmadığımı anladım çünkü aynı sorunu yaşayan o kadar kadın varmış ki inanamadım.

Bu mücadeleyi verirken inanılmaz kadınlarla tanıştım ve benim yaşadıklarım da neymiş dediğim noktada işte bu kitap fikri doğdu.

Bebek sahibi olmak isteyip onu hemen kucağına alamayan kadınları ancak,aynı şeyi yaşayan anlar!

Hamile kalamayan kadınların 'Siyah Süt'ü bu kitap.

191220161157501383863_3.jpg

Bitkisel kürleriniz çok konuşuluyor. Gerçekten hamile kalmayı kolaylaştırıyor mu bu kürler?

Ben İzmir'de doğdum ve büyüdüm bizimkiler Makedonya'dan gelmişler göçmen bir ailenin kızıyım. Bizim oralarda şifalı otlar çok meşhurdur ve her derde devadır, kitapta anlattığım karışımlar ve uygulamalar büyüklerimin sayesinde keşfettiğim mucizelerdir. Kesinlikle tavsiye ediyorum o kadar fayda görecekler ki hem de inanılmaz doğal şekilde...

-“Demet Akalın’ın kardeşliği asla unutmam.”

Demet Akalın'la yaptığınız bir telefon görüşmesi var kitapta, en sarsıcı hikayelerden biri. Neler olmuştu o gün, anlatır mısınız?

Hayat bana güzel insanlar hediye etti bunlardan bir tanesi dostum Demet’tir. Ani bir kanamayla ambulansla hastaneye kaldırıldım aileme haber verdim ama tam trafik saati, gelmelerini bekliyorum, yalnızım, Allahım ne olur bebeğime bir şey olmasın diye dua ediyorum o sırada ultrasonda 10 haftalık bebeğime bakıyor doktor, bebek hiç kıpırdamıyor, öylece yatıyor. Kabus olmalı bu gerçek olamaz diyorum. Doktor tekrar tekrar muayene ediyor ama yok derin sessizlik o sırada telefonum çaldı arayan Demet, açtım şarkı söyleyerek nasılsın arkadaşım diyor işte o anda çığlık çığlığa ağlamaya başlayıp Demet bebeğimi kaybettim şu anda diyorum şoke oldu ama hemen kendini toparlayıp beni öyle bir kendime getirdi ki hayatım boyunca unutmam. Kitapta o anları uzun uzun anlattım..

191220161158131387447_3.jpg

Bu dönemde sevimsiz bir haber duyduk, boşanıyorsunuz. Neden bu noktaya geldi işler?

Boşanma davası açtığım doğru şu sıralar mahkeme sürecimiz devam ettiği için bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmak istemiyorum.

Ama şu kadarını söyleyeyim 11 aylık ve 4 yaşında iki çocuğu olan bir anne olarak bu sürece gelmemek için elimden geleni yaptım.

191220161158261389834_3.jpg

Yalnız Değiliz aynı zamanda zengin bir biyografi niteliğinde, hayatınızı tüm içtenliğinizle anlatıyorsunuz. Kolay oldu mu bu kadar şeffaf bir kitabı kaleme almak?

Hemcinslerime 'yalnız değilsiniz' diyorsam gerçek beni tanımaları gerekir diye düşündüm bir nevi dertleştim onlarla, farklı yollardan aynı duygularla geçtiğimizi bilmeleri gerekiyordu, bazen kendi masal dünyamızın kapılarını aralamak lazım diye düşündüm ve bu masal öyle pek toz pembe değil.

Maneviyatın da son derece önemli olduğunu, hamilelik sırasında kendinizle başbaşa kalıp çok dua ettiğinizi söylüyorsunuz.

Dünya duanın üzerinde duruyor zaten, eğer kalben edilmiş bir duaysa mutlaka Rabbim onu kabul eder, bana her şartta her koşulda güzellikler getirir ve her sorundan mucizevi şekilde çıkmamı sağlar. Hamile kalmaya çalıştığım dönemde o kadar fazla dua ettim ki çok şükür kabul oldu. İnançlarıma bağlıyımdır ve çevremde böyle insanlarla olduğumda daha mutlu hissediyorum. Ama sen çok istedin, denedin, çabaladın illa da olmadıysa, onda da vardır bir hayır demeyi de bilmek gerekiyor.

“Bana 36 haftalık kaybettiği bebeğinin mezarının fotoğrafını gönderen yaralı annelerle konuşuyorum.”

Bu kitapla birlikte yeni bir Ebru Destan tanıyor okur. Bunu bekliyor muydunuz? Gelen yorumlar nasıl?

Eğer anne olduysanız hayatınız bir daha asla eskisi gibi olamayacak. Ben evlatlarım sayesinde yepyeni bir Ebruyla tanıştım kendimi keşfettim ve çocuklarımla tamamlandım. Gelen yorumlar öyle güzel ve duygu yüklü ki iyi ki bu kitabı yazmışım iyi ki o güçlü kadınlarla tanışmışım. Bana 36 haftalık kaybettiği bebeğinin mezarının fotoğrafını gönderen yaralı annelerle konuşuyorum onlara tekrar bebek yapmaları için bir nebze umut olabilirsem ne mutlu bana. Kitabımdaki anne olmak isteyen kadınların bu yolda verdikleri mücadeleyi okuduklarında herkes kendinden bir şey buluyor belki de kendilerinin doktoru oluyorlar.

Siz hamile kalmaya çalıştıkça sanki dünyada herkes hamile kalmaya başlar ve sizin hiç olmayacakmış gibi hissettiğiniz feci bir süreçtir bu.

Ağır bir travmadır her seferinde negatifi görmek. Sizi anlıyorum demenin en güzel yolu aynı duyguları yaşarken yazmaktı.

191220161158471385859_3.jpg

-“Anlatmaya devam edeceğim.”

Sırada neler var? Yeni bir kitap bekleyebilir miyiz?

Türkiyede nedensiz yere infertelite yaşayan yani nedensiz kısırlık yaşayan kadın oranı çok fazla, bunun yanı sıra hamile kaldığı halde bebeğini kucağına alamayan anne oranı da öyle.

Belki de daha fazla okumalı, daha fazla araştırmalıyız. Özellikle bunu yaşayan kadınların hikayelerini daha fazla anlatmam yazmak gerek, çünkü her olayda kendinize bir pay, olasılık çıkartabilir başınıza gelmeden önlemini alabilirsiniz.

Ben bu kitabı çok başarılı bir kadın doğum doktoru sayın 'Emre Karatekelioğlu'nun ışığında, bilgilerinde yazdım. Bir kadına bile faydam olsa çok mutlu olurum o yüzden devamını yazmayı isterim. / SuperHaber

191220161202251387660_3.jpg