Gündem |

Bu kez genç balıkçılar köprüye akın etti: İhtiyarlar gelmedi, bize kaldı

Yapılan 'Evde kalın' uyarılarına aldırış etmeyen genç balıkçılar, Tarihi Galata Köprüsü’ne akın etti. Sabahın erken saatlerinde köprüde toplanan balıkçılar, yaşlı balıkçıların gelmemesinden memnun olduklarını belirtti.

Dünyayı saran koronavirüs nedeniyle Türkiye’de yetkililer tarafından alınan önlemler gün geçtikçe daha da sıklaşıyor. Son olarak 65 yaş üstü ve özellikle kronik rahatsızlığı olan hastaların 24.00’den itibaren dışarıya çıkmasının yasaklanmasının ardından İstanbul adeta hayalet şehre döndü.

Mega kentin en yoğun cadde ve sokaklarında insan görülmezken, Tarihi Galata Köprüsü’nde ise yoğunluk yaşandı. Yoğunluğun sebebi ise olta balıkçılarıydı. Yetkililerin “evde kalın” uyarılarına rağmen pazar sabahının erken saatlerinde oltalarını alan vatandaşlar köprüye gelerek balık tutmaya başladı. Maske ve eldiven takmayarak hiçbir önlem almadıkları görülen balıkçılar, yakın mesafeden de kendi aralarında sohbet etmeyi ihmal etmedi.

“65 YAŞ ÜSTÜ İHTİYARLAR GELMEDİ, BURASI BİZE KALDI”

Balıkçı Muhammet Solak, “Burası İstanbul’un tarihi balık yeridir. Gördüğünüz herkes balık hastasıdır. Birçoğu korunuyor, bazıları da korunmuyor. Sabah gazetede gördüm, 65 yaş üstü ihtiyarlar onlar buraya geliyorlardı. Bugün onlar gelmediler, burası bize gençlere kaldı. Açık alanda korona virüsün o kadar etki göstermeyeceğini sanıyorum. Kapalı alan ile açık alan farklı oluyor. Normal bir kalabalık var, virüs salgını çok etkili oldu. Normalde burada olta atmaya yer bulamazdık” dedi.

Öte yandan, Tarihi Galata Köprüsü’nde olta balıkçılarının yoğunluğu ise havadan görüntülendi.