Bu dengeleri değiştirir: S-400 Türkiye’de üretilecek

Türkiye ile Rusya arasında S-400 füzeleri konusunda dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor. Türkiye, Rusya'dan aldığı füzelerin kısmi üretimini gerçekleştirecek. Rusya'dan yapılan açıklamada “İkinci S-400 bataryasının Türkiye'ye ikmali ve Türkiye'de kısmi yerli üretim için sözleşme imzalandı” ifadeleri yer aldı.

İbrahim Açar
İbrahim Açar

ABD ve AB’nin Türkiye’nin hava savunma alanında yaptığı engellemelere rağmen devlet geri atmadı. İlk parti S-400 hava savunma sistemlerini alan Türkiye’ye, F-35 savaş uçakları teslim edilmedi. Parası verildiği ve projede ortak olduğu halde üretim aşamasından da çıkarılan Türkiye’nin so atağı dengeleri değiştirecek. Kendi savaş uçağını üretmeye başlayan Türkiye, şimdi de S-400’lerin üretimini de yapacak.

Rus Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Direktörü Dmitriy Şugayev, Türkiye ile S-400 üretimi için anlaşma imzalandığını açıkladı. Şugayev, “İkinci S-400 bataryasının Türkiye'ye ikmali ve Türkiye'de kısmi yerli üretim için sözleşme imzalandı” dedi.

Türkiye bu hamleyle ihtiyaç duyduğunda Patriot hava savunma sistemlerini satmayan üstelik Türkiye’de konuşlu olan sistemleri geri çeken Batı’ya net bir yanıt vermiş oldu. Türkiye’nin hava savuna alanında Hisar, Siper gibi hava savunma sistemleri de bulunuyor. Yerli olarak üretilen bu sistemler aşama aşama envantere girecek.

Bu dengeleri değiştirir: S-400 Türkiye’de üretilecek ile ilgili etiketler türkiye Rusya s-400 üretim