Popüler Haberler |

Bu ay doğal gaz faturaları neden yüksek geldi? İGDAŞ açıkladı!

Bu ay doğal gaz faturaları neden yüksek geldi? Bu ay doğal gaz faturalarının yüksek gelmesi ile vatandaşlar sosyal medya üzerinden tepkilerini gösterdi. Birçok kişi doğal gaz faturalarının neden yüksek geldiğini merakla arama motorlarından araştırmaya devam ediyor. İGDAŞ konu ile alakalı açıklamalarda bulundu. Peki, Bu ay doğal gaz faturaları neden yüksek geldi? İGDAŞ açıkladı! Detaylar haberimizde...

Bu ay doğal gaz faturaları neden yüksek geldi? Her ay düzenli olarak gelen doğalgaz faruraları bu ay vatandaşın tepkisine neden oldu. Çoğu kişi doğal gaz faturasının yüksek tutarda geldiğini iddia etti. Sosyal medyada konuyla alakalı yüzlerce paylaşım yapıldı. İGDAŞ doğalgaz faturalarının neden yüksek geldiğine dair yazılı bir açıklamada bulundu. Çoğu kişi merakla İGDAŞ'ın açıklamalarını araştırmaya devam ediyor. Peki, Bu ay doğal gaz faturaları neden yüksek geldi? İGDAŞ açıkladı! Detaylar haberimizde...

Doğal gaz zamlarının sebebini böyle açıkladı

BU AY DOĞAL GAZ FATURALARI NEDEN YÜKSEK GELDİ?

İstanbul Gaz Dağıtım Sanayii ve Ticaret A.Ş. (İGDAŞ), doğal gaz faturalarıyla ilgili basında yer alan haberler nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Kurumun sosyal medya hesabından yapılan açıklama, “Bazı basın organlarında çıkan ve gerçeği yansıtmayan haberler nedeniyle bir açıklama zorunluluğu doğmuştur” notuyla paylaşıldı.

İstanbul’da EPDK kararlarına uygun olarak kıyasen fatura düzenlenmesini gerektirecek şartların bulunmadığı belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Doğalgaz dağıtım piyasası mevzuatla çerçevesi çizilmiş, düzenleyici ve denetleyici kurum ve kurulların gözetim ve denetiminde bir piyasadır. Dolayısıyla söz konusu piyasada faaliyet gösteren hiçbir kurumun, yasal mevzuat ve düzenleyici ve denetleyici kurum ve kurulların aksi yönde bir tasarrufu söz konusu dahi olamaz.

Doğal gaz tüketim miktarı ve karşılığı bedelin fatura düzenlemek suretiyle abonelerimize bildirimi yasal zorunluluktur. Bu çerçevede, EPDK’nın geçmiş iki yılın ortalaması alınarak kıyasen fatura düzenlenmesi şeklindeki uygulaması, karantina gibi belli şartlara bağlanmıştır. İstanbul’da söz konusu şartları gerektiren bir durum meydana gelmemiştir.”

"FATURALAR, SAYAÇLAR YERİNDE OKUNARAK OLUŞTURULUYOR"

Açıklamada, doğal gaz fatura bedellerinin, mevzuat hükümleri çerçevesinde ve mevzuatın belirlediği tarifelere uygun olarak belirlendiği belirtilerek şöyle denildi:

“Dolayısıyla EPDK kararlarına uygun olarak kurumumuzca kıyasen fatura düzenlenmemektedir. Daha önce de olduğu gibi gerçek tüketim üzerinden ve sayaçlar yerinde okunarak fatura oluşturulmaktadır. Bu durum, bazı yayın organlarında ifade edildiği gibi EPDK kararının uygulanmaması değil; aksine EPDK kararının uygulanmasının bir gereğidir. Doğal gaz fatura bedelleri, mevzuat hükümleri çerçevesinde ve mevzuatın belirlediği tarifelere uygun olarak belirlenmektedir. Burada kurumumuz dahil hiçbir dağıtıcı firmanın herhangi bir inisiyatifi, mevzuat gereği söz konusu değildir.”

 

"'EVDE KAL' UYGULAMASI DOĞAL GAZ TÜKETİMİNİ ARTIRDI"

“Evde Kal” uygulamasının doğal gaz tüketimini günlük bazda artırdığını vurgulayan İGDAŞ’ın açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Doğal gaz faturaları sayaç okuma tarihinden itibaren geriye dönük ortalama bir aylık bir süreyi kapsadığı için, örneğin 15 Nisan’da okunan bir sayaç geriye dönük olarak 15 Mart-15 Nisan dönemini kapsamaktadır. Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkileyen Koronavirüs salgınının etkilerini azaltmak amacıyla alınan tedbirler kapsamında, Evde Kal uygulaması doğal gaz tüketimini bu dönemde günlük bazda artırmıştır.

Bu durum özellikle salgına karşı tedbirlerin etkin olarak hayata geçirildiği 16-31 Mart ve 1 Nisan-15 Nisan dönemleriyle ilk Koronavirüs vakasının görüldüğü 1-15 Mart dönemi gaz çekiş rakamları kıyaslandığında açıkça görülmektedir.”

"GEREKLİ ÖDEME KOLAYLIKLARI SAĞLANIYOR"

Talep halinde abonelere gerekli ödeme kolaylıklarının ayrıca sağlandığını hatırlatan İGDAŞ, şu açıklamada bulundu:

“Koronavirüs salgınını önleme tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı uygulanan günlerde sayaç okuma işlemi gerçekleştirilmemektedir. Yine salgın nedeniyle binalara girme ve sayaç okuma faaliyetleri normal zamanlara göre nispeten daha güç olabilmektedir. Bu durum her ay 6.5 milyon aboneye hizmet veren kurumumuzun sayaç okuma günlerini ve dolayısıyla fatura sürelerini uzatmaktadır. Talep halinde abonelerimize gerekli ödeme kolaylıkları ayrıca sağlanmaktadır.”