Brent petrol varil fiyatları 83,84 dolardan işlem görüyor

2 Kasım günü 85 dolar seviyesinin üstüne çıkan Brent petrol varil fiyatları, günü 84,72 dolar ile kapatmıştı.

Amerikan borsalarında işlemlerin kapanmasından sonra Brent petrol varil fiyatları, önceki güne göre yüzde 1,04 gerilemeyle 83,84 dolar seviyesinde işlem görürken Batı Teksas ürünü ham petrol varilleri 82,69 dolardan satış yaptı.

ABD’de ki ham petrol stoklarında beklentilerin üstünde yükseliş öngörüleri, stok artışının talep yetersizliğinden dolayı kaynaklandığı kanısı oluştururken petrol fiyatlarında da düşüş yönünde de beklenti yaratıyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) tarafından açıklanan tahminler uyarınca, ülkede ki ham petrol stokları geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya kıyasla 3,6 milyon varil arttı. Bu yükseliş, 1,6 milyon varil civarındaki pazar beklentilerinin çok üstünde gerçekleşti.

RESMİ PETROL STOKLARI BUGÜN AÇIKLANACAK

ABD’de ki resmi petrol verileri ise ülkenin enerji bilgi idaresi tarafından bugün duyurlacak.

ABD Enerji Enformasyon İdaresinin resmi petrol stok verileri bugün açıklanacak. Pazarlar, OPEC ve OPEC+ ülkelerinin 4 Kasım günü gerçekleşecek Aralık ayı kesinti miktarlarını müzakere edileceği toplantısına göz çevirirken, ABD Başkanı Biden söz konusu ülkeleri dünya çapında yaşanan enerji tedarik eksiklikleri konusunda üzerilerine düşeni yapmaya yönlendirmişti.

Temmuz ayında gerçekleştirdikleri toplantıda Ağustos-Aralık döneminde günlük petrol üretimini her ay 400 bin varil artırma kararı alan OPEC+ ülkeleri, beklenti ve baskılara rağmen belirlediği politikayı sürdürmek istiyor.

Brent petrol varil fiyatları 83,84 dolardan işlem görüyor ile ilgili etiketler brent petrol ham petrol opec