Ekonomi

Böyle uygulama görülmedi! Tüm vatandaşlara 30 dolarlık Bitcoin verilecek!

Başta Çin olmak üzere kimi ülkelerde yasaklanan Bitcoin'i yasal para birimi haline getiren ilk ülke olan El Salvador'da duyanları hayrete düşüren bir kampanya başlatıldı. Kripto paralara teşvik amacıyla Chivo Cüzdan aracılığıyla herkese 30 dolar değerinde Bitcoin verilecek.

Haziran ayında kripto para birimi olan Bitcoin'in yasal para birimi olarak kullanıma açan Ota Amerika ülkesi El Salvador'da yeni dönem bugün başladı. 

RESMİ OLARAK TANIYAN İLK ÜLKE

El Salvador, Bitcoin’i yasal para birimi haline getiren ilk ülke olmasının yanı sıra bir kripto para birimini resmi olarak tanıyan ilk ülke de oldu. Söz konusu gelişme ile birlikte Bitcoin fiyatları yüzde 1.49 artarak, 52 bin 680 doların üzerine çıktı.

El Salvador Devlet Başkanı Nayip Bukele yaptığı açıklamada, beklentilerin yumuşatılması talebinde bulunarak, “Tüm yenilikler gibi, El Salvador’daki Bitcoin sürecinin de bir öğrenme eğrisi var. Geleceğe giden her yol böyledir, hiçbir şey 1 günde ya da 1 ayda elde edilemez” dedi.

 


HERKESE 30 DOLARLIK BITCOIN VERİLECEK

Hükümet, Bitcoin’in yasal para birimi olarak kullanılmasına ilişkin hazırlıklar kapsamında kripto para biriminin dolara çevrilmesi ve komisyon olmadan geri çekilmesine izin verecek Chivo dijital cüzdanının ATM’lerini kurmuştu. Hükümet ayrıca, Bitcoin kullanımını teşvik etmek için Chivo Cüzdan aracılığıyla herkese 30 dolar değerinde Bitcoin verileceğini açıklamıştı. Dün 200 Bitcoin aldığı duyurulan ülkede şu anda yaklaşık 21 milyon dolar değerinde 400 Bitcoin bulunuyor.

VERGİ ÖDEMELERİ DE BITCOIN İLE YAPILABİLECEK

Anketlere göre, Salvadorluların çoğunun hızlı yüksel Bitcoin’i yasal para birimi olarak kullanma konusunda şüpheleri var. Öte yandan Bitcoin, El Salvador’un resmi para birimi olan ABD doları ile birlikte kullanılacak. Vergi ödemeleri de Bitcoin ile yapılabilecek.

Başkan Bukele’nin öncülüğünde hazırlanan ve Kongre’de kabul edilen plan, Salvadorluların çoğunlukla ABD’den yapılan havale komisyonlarında 1 yılda harcanan 400 milyon dolardan tasarruf etmelerini sağlamayı amaçlıyor. Geçtiğimiz yıl, El Salvador’a yapılan havaleler yaklaşık 6 milyar doları bulurken, bu tutar gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 23’üne denk geliyor.


DÜNYA BANKASI ŞEFFAFLIK ENDİŞESİ NEDENİYLE KABUL ETMEDİ

El Salvador, Dünya Bankası’ndan Bitcoin’i ekonomisine entegre etme konusunda yardım talep etmişti. Şeffaflık noktasında endişelerini dile getiren Dünya Bankası ise El Savador’un talebini reddetmişti. Dünya Bankası’nın ret kararı, ülkenin Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul edeceği son tarihe kadar ciddi sorunlarla karşı karşıya kalması anlamına geliyor.

YASAL SORUNLAR NEDENİYLE IMF ENDİŞELİ

Dünya Bankası’na yardım talebinde bulunan El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini söylemişti. Görüşmelerin başarılı geçtiğini dile getiren Bakan Zelaya, IMF’nın Bitcoin’in uygulanmasına karşı olmadığını belirtmişti. Ancak IMF, El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesiyle "makroekonomik, finansal ve yasal sorunlar" olabileceğini bildirmişti.

Günün Videosu
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında yürütülen Sürü İnsansız Deniz Aracı (İDA) Projesi'nde ilk aşama tamamlandı. Proje kapsamında ASELSAN ve alt yüklenicileri tarafından yeni nesil yüksek manevra, denizcilik ve duruş kabiliyetli Albatros-S İDA ve sürü mimarisi geliştirildi.