Ekonomi |

BOTAŞ'tan doğal gaza Aralık zammı geldi! Sanayi ve elektrik santralleri tarifeleri yüzde 20 arttı

Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), 1 Aralık 2021 tarihinden geçerli olmak üzere büyük sanayi ve ticaret kuruluşları abone grubu ile elektrik üretim amaçlı kullanılan doğal gaz tarifesine yüzde 20 oranında zam yaptı. Konutlarda kullanılan doğal gaz tarifesine ise dokunmadı.

Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), Aralık 2021'de doğal gaz tarifelerinde artışa gitti.

Buna göre; büyük sanayi ve ticaret kuruluşları abone grubu ile elektrik üretim amaçlı kullanılan doğal gaz tarifesi yüzde 20 oranında zamlandı. Ancak konutlarda kullanılan doğal gaz tarifesine artış yapılmadı. Yeni tarife 1 Aralık 2021'den itibaren geçerli olacak.

BOTAŞ'tan yapılan açıklama şöyle:

"1 Aralık 2021 tarihinden geçerli olmak üzere konutlarda kullanılan doğal gaz tarifesinde Aralık ayında bir değişiklik yapılmamıştır. Ülkemizdeki konutlarda Evsel Enerji Fiyat Endeksi’ne (HEPI-Household Energy Price Index) göre Avrupa’nın en düşük fiyatlı doğal gazı kullanılmaktadır.

Bununla birlikte 2021 yılı başından itibaren Dünya ve Avrupa enerji piyasalarındaki tüketicilerin, piyasalarda yaşanmakta olan olağandışı ve olağanüstü dalgalanmalara bağlı olarak fahiş enerji fiyatlarına maruz kaldıkları kamuoyu tarafından da yakinen bilinmektedir.

Ülkemizde ise bugüne kadar bütün dünyada yaşanan yüksek enerji fiyatları, tüketicilerimize aynı oranda yansıtılmamıştır.

01 Aralık 2021 tarihi itibari ile gelinen bu aşamada tüketicilerimizi imkanlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde bir düzenleme yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Konutlarda kullanılan doğal gaz tarifesinde Aralık ayında bir değişiklik yapılmamıştır. Artan maliyetlerden dolayı Büyük Sanayi ve Ticari Kuruluşları abone grubuna %20 ve elektrik üretim amaçlı kullanılan doğal gaz tarifesine de %20 oranında artış yapılmıştır."