Ekonomi

Borsalarda Bitcoin kıtlığı başladı

Bitcoin'e artan ilgi kripto para borsalarında sıkıntı yaratmaya başladı. Sürekli artan talep karşısında Bitcoun tüm zamanların rekorlarını kırmaya devam ediyor. Zincir üstü izleme kaynağı Glassnode verilerine göre, borsalardaki BTC rezervleri tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi.

60 BİNDEN SONRA GÖZÜNÜ YUKARI DİKTİ

Borsalardaki BTC rezervleri son aylarda net biçimde düştü ve dalgalı fiyat hareketine rağmen düşmeye de devam ediyor. Görünüşe göre uzun vadeli yatırımcılar, 60.000 doların üzerindeki tüm zamanların en yüksek seviyelerinde bile kâr alımı yapmak yerine "hodl" diyerek varlıklarını saklamayı istiyor.

Cointelegraph tarafından yapılan habere göre, hacim açısından en büyük ABD borsası olan Coinbase'deki BTC birikimleri, ocak ayından bu yana 150.000 BTC düştü. Bu tutar yaklaşık 8 milyar dolara denk geliyor.

COINBASE: İŞTAH KABARIYOR

Büyük ölçekli kurumsal alıcılar tarafından tercih edilen Coinbase, Bitcoin'e olan iştahın hiç kesilmediğini ortaya koyuyor.

İstatistikçi Willy Woo, geçen hafta yaptığı açıklamada, "ABD kurumları ve yüklü miktarda yatırım yapan kişilerin, mevcuttaki paraları zayıf ellerden devraldığını ve enflasyona karşı korunma amaçlı 'HODL' pozisyonuna geçtiklerini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"Uçurumdan aşağı düşen Coinbase borsasındaki BTC arzı, ABD'nin kurumsal alımlarını artırdığını gösteriyor."

Woo, bu "güçlü" ellerin geçen yıl her fiyat düzeltmesinde piyasaya sürülen arzı ellerine geçirdiklerini ve "çılgınca yükselişe" neden olduklarını savundu.

Günün Videosu
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında yürütülen Sürü İnsansız Deniz Aracı (İDA) Projesi'nde ilk aşama tamamlandı. Proje kapsamında ASELSAN ve alt yüklenicileri tarafından yeni nesil yüksek manevra, denizcilik ve duruş kabiliyetli Albatros-S İDA ve sürü mimarisi geliştirildi.