Gündem |

Bir TIR dolusu düzensiz göçmeni şehrin ortasına bıraktılar!

Özellikle Afganistan'ın Taliban tarafından işgal edilmesi ve kontrolün Taliban'ın eline geçmesinin ardınan, Türkiye'yi dünyada ilk kez tanıyan ülke olan dost ve kardeş Afganistan'dan kaçmak isteyenlerin; yeni yuvaları için hem prestiji, hem de tarihi ve dini bağları bakımından favori ülkelerinden biri Türkiye olmuştu. Göçmen akını ise henüz son bulmuş değil: kaçakçılara astronomik ücretleri ödeyebilen Afganistan'ın en zengin kesimi hala yasadışı yollardan Türkiye'ye girmeye devam ediyor.

Ülkelerini terk eden Afgan göçmenler, Pakistan ve bölgedeki bazı diğer ülkelerden de insanlarla birlikte, yeni bir yaşama başlamak için illegal yollardan Türkiye'ye göç etmeye devam ediyor. 

Özellikle Afganistan'ın Taliban tarafından işgal edilmesi ve kontrolün Taliban'ın eline geçmesinin ardınan, Türkiye'yi dünyada ilk kez tanıyan ülke olan dost ve kardeş Afganistan'dan kaçmak isteyenlerin; yeni yuvaları için hem prestiji, hem de tarihi ve dini bağları bakımından favori ülkelerinden biri Türkiye olmuştu.

GELEBİLENLER AFGANİSTAN'IN KAYMAK TABAKASI

Göçmen akını ise henüz son bulmuş değil: kaçakçılara astronomik ücretleri ödeyebilen Afganistan'ın en zengin kesimi hala yasadışı yollardan Türkiye'ye girmeye devam ediyor. Afgan mülteciler İran sınırı üzerinden Türkiye'ye geçmeye çalışıyor.

Gelir ve eğitim düzeyi düşük olan Afganlar ise ülkelerini terk dahi edemiyorlar.

İSTANBUL'UN GÖBEĞİNDE SKANDAL GÖRÜNTÜ

Bu kez de İstanbul'un göbeğindeki bir TIR'ın, onlarca Afgan'ı sokaklara bıraktığı görüntüler gündem oldu.

GÜVENLİK ZAAFİYETİ OLUŞTURABİLİR: MEHMETÇİK YİNE DE GÖZ AÇTIRMIYOR

Türkiye'ye gelen göçmenlerin, psikolojik, tıbbi ve adli test ve soruşturmalarının yapılmadan bu şekilde girmesi ise, kimin girdiği belli olmadığından, ciddi bir güvenlik zaafiyetine yol açıyor. 

Güvenlik güçleri ve Mehmetçik, sınırlarımızı dünya ortalamasının çok üzerinde bir hassasiyetle korusa da, istatistiksel olarak bazıları sınırı geçmeyi başarabiliyor.