Gündem

Bir "Millet Bahçesi" de başkent Ankara'ya!

Hürriyet yazarı Deniz Gürel, "Bu kez şehir parkı olacak gibi" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Gürel'in işaret ettiği park ya da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Millet Bahçeleri" adıyla ve çoğul olarak tarif ettiği park İstanbul Atatürk Havalimanı'nın yerine yapılması planlanan değil. 1.7 milyon metrakarelik alana sahip olan Ankara Hipodromu ve AKM'nin de içinde bulunduğu alan.

İşte Deniz Gürel'in yazısında Ankara Millet Bahçesi ile ilgili bölüm

"Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan AK Parti Seçim Beyannamesi’nde “Ankara’da Türkiye Uygarlıklar Müzesi açacaklarını söyledi ve ekledi:

“Ankara’da Türkiye Uygarlıklar Müzesi adıyla, ülkemizin her köşesinden eserlerin yer alacağı dev bir külliye kuracağız. Hipodromun olduğu alan. Dijital kültür arşivi oluşturuyoruz.”
Erdoğan’ın açıkladığı projeler arasında Başkent’in en büyük eksiklerinden biri olan şehir parkı da yer alıyor.

‘Millet Bahçesi’ olarak adlandırılan yeşil alanların Ankara’da yapılacak olanı için Atatürk Kültür Merkezi (AKM) alanını işaret etti Erdoğan...

* * *

Hürriyet Ankara’nın yıllardır gündemde tuttuğu konuların başında AKM alanının bakımsızlığı ve işlevsizliği geliyor. Kentin göbeğinde bu kıymetli alan hemşehri derneklerinin etkinliklerine ev sahipliğinin ötesinde kullanılamıyor. 

Erdoğan’ın açıklamasının ardından Hipodrom ile AKM alanını kapsayan ‘Millet Bahçesi’ projesinin detaylarını araştırdım. Hayata geçirilmesi halinde Ankara’nın çehresini değiştirecek, kent merkezini yeniden cazip hale getirecek projenin ayrıntıları şöyle:

1 MİLYON 700 KARELİK PARK

“Bir ucu batı tarafında Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nün önünden Konya Yolu sınır alarak başlayan park; Hipodrom, AKM, 19 Mayıs Stadyumu, Ankara Spor Salonu, Gençlik Parkı, Cumhurbaşkanlığı Senfonu Orkestrası ve Adliye’yi kapsayacak. Doğuda Sıhhiye Meydanı’na kadar, kuzeyde de birinci ve ikinci Meclis’i ve Ankara Palas’ı içine alacak şekilde Ulus meydanına kadar uzanacak. 1 milyon 700 bin metrekare alana sahip bir şehir parkı olacak.”

* * *

Projenin yenilenecek 19 Mayıs Stadyumu’nu, Ankara Spor Salonu ve Gençlik Parkı’nı da içine alması için Kazım Karabekir Caddesi’nin yer altına alınması gerekiyor. Bu biraz daha uzun vadeli bir proje olsa da tamamlandığında kent merkezinin yayalaşması sağlanacak, yaya ve bisiklet yolları yapılabilecek.
Ankara Çayı’nın ıslahı ve derelerin açılması da düşünülenler arasında.

* * *

Son olarak projenin ilk etabına yeniden dönecek olursak... Ankara’nın merkezine AKM alanına yapılacak şehir parkı ve müzeler projesi 2019’daki yerel seçim öncesi AK Parti’nin ‘çılgın projesi’ olacak gibi gözüküyor.

NOT: Bir öneri de benden olsun. New York’taki Central Park, Londra’daki Hyde Park, Madrid’deki Buen Retiro Park, Amsterdam’daki Vondel Park -örnekleri çoğaltmak mümkün- gibi betonun değil yeşilin hakim olduğu, içine girildiğinde kentten uzaklaşma hissi verecek bir planlama yapılmalı. Aksi takdirde Gençlik Parkı örneğinde olduğu gibi yenilense de geçmişini arayan bir projeye dönüşme riski taşıması kaçınılmaz olur."