Yaşam

Mardin'de ilk kez uluslararası bir toplantı gerçekleştirilecek!

Mardin’de, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerinden kadınların katılacağı Uluslararası Mardin Kadın Sempozyumu düzenlenecek.

1-3 Kasım 2018 tarihlerinde “Bir Dünya Kadın” sloganıyla Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) öncülüğünde organize edilen etkinliğe, Mardin Valiliği, GAP İdaresi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi de destek veriyor.

Kadim kent Mardin’de düzenlenecek sempozyum, yerel yönetimin, akademisyenlerin, uluslararası katılımcıların, gazetecilerin, sivil toplum örgütlerinin ve Mardinli kadınların bir araya gelerek fikir üreteceği bir zemin olacak. Ayrıca toplumun her kesiminden kadın görüşlerini aktarma şansı bulacak.  

 BÖLGE ARTIK KÜLTÜR, SANAT VE TURİZM’LE ANILIYOR

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek sempozyum, bölgenin artık terörle değil, turizmle, kültürle, sanatla ve uluslararası toplantılarla adından söz ettirmeye başladığını göstermesi açısından önemli buluyor.

SEMPOZYUM KATILIMCILARI

İş, siyaset, medya, sivil toplum ve akademi dünyasından isimlerin konuşmacı olarak katılacağı sempozyumun katılımcıları arasında, ev sahibi Mardin Valisi aynı zamanda Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen, TÜRGEV Yönetim Kurulu Başkanı Fatmanur Altun, Gazeteciler Şeref Oğuz, Ahu Özyurt, Ayşe Böhürler, Nur Özkan Erbay, Willows International Türkiye Direktörü Rahime Akdoğan, Avukat Kezban Hatemi, KADEM Gaziantep Şube Başkanı Sabiha Doğan ve İş kadınları Aysel Dondurmacı ile Essum Saatçi Aslan bulunuyor.

YURTDIŞI KATILIMCILARI

Sempozyuma yurtdışından da davetliler iştirak edecek. Belçika bağımsız milletvekili Mahinur Özdemir, GARGAR Vakfı Yöneticisi Dega Salad, Saima Mirvic Rogge, Ravda Nur Cuma katılımcılar arasında yer alacak.  

SEMPOZYUMUN DESTEKÇİLERİ

Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) öncülüğünde organize edilen sempozyuma Mardin Valiliği, GAP İdaresi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi de destek veriyor.  

PROGRAM

1 Kasım 2018 tarihinde başlayacak etkinliklerin birinci gününde sempozyuma şehir dışından gelecek misafirler karşılanacak ve “Tarihi Mardin Kenti Kültür ve Tanıtım Gezisi” yapılacak.

İki gün sürecek sempozyum oturumları ise Mardin Hilton Garden Inn otelde 2-3 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Sempozyumun son gününde ise sonuç bildirgesi yayınlanacak.

Yorumlar
Günün Videosu
Antalya'da ev sahibinin evden attığını söyleyen bir kadın inşaatın 3. katına çıkarak intihar girişiminde bulundu. Ekiplerce bir türlü ikna edilemeyen kadının bir anlık dalgınlığından yararlanan polis, aşağı indirdi. Olay yerinde onlarca vatandaşın toplanıp cep telefonlarından sosyal medyada canlı yayın yapması büyük tepki çekti.