Koronavirüs

BioNTech kurucusu Uğur Şahin pandeminin biteceği tarihi açıkladı!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile mücadele kapamında aşılanma çalışmaları devam ederken Pfizer ile birlikte koronavirüs aşısı geliştiren BioNTech'in kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin'e katıldığı bir programda pandeminin ne zaman biteceği soruldu. Şahin, bu soruya 2022'nin ortasında bitmesini beklediğini söyledi.

Dün yaptığı açıkalama ile koronavirüse karçı daha etkili ve yüksek sıcaklık gerektirmeden daha uzun sürede saklanabilecek bir aşı geliştirdiklerini söylemesinin ardından bugün de pandeminin ne zaman biteceği konusunda açıklamalarda bulundu.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin düzenlediği CEO Council Summit'te konuşan Şahin, "Koronavirüs salgını ne zaman bitecek?" sorusuna 2022 yılını göstererek yanıt verdi.

"2022 YILINDA YÜKSEK AŞILAMA ORANINA ULAŞILACAK"

Salgının seyri ile ilgili açıklamalarda bulunan Şahin, "Salgının bitmesi için dünya genelinde aşılama oranı yüksek olmalı. Aksi takdirde kimse güvende olmayacaktır. Dünya üzerinde sürü bağışıklığı kazanıldığı sürece salgın sona erecektir. 2022 yılının ortalarına doğru Hindistan gibi yoğun nüfusun olduğu bölgelerde bile yüksek aşılama oranına ulaşılacaktır ve sürü bağışıklığı sağlanacaktır" dedi.

"GELECEK 12 AYDA SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞINA ULAŞILABİLİR"

Şahin ayrıca, "Gelecek 12 ay içerisinde gelişmiş, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde aşılama oranının artmasıyla birlikte sürü bağışıklığına ulaşılabileceğini düşünüyorum. Bunu da mevcut aşı üretim kapasitesini geliştirerek ve yeni üretim tesisleri açarak yapmak mümkün" dedi.

"NE KADAR ÇOK AŞIMIZ OLURSA O KADAR İYİ"

BioNTech'i eşi Özlem Türeci ile kuran Dr. Şahin, 30'dan fazla şirketle aşı üretimi için çalışmalar yapıldığını açıkladı. Özlem Türeci ise etkinlikte farklı türden aşıların karıştırılarak daha etkili bir sonuç elde edilebileceğini dile getirdi. Türeci, "Ne kadar çok aşımız olursa o kadar iyi olur. Teoride onları karıştırabiliriz de çünkü günün sonunda amacımız sürü bağışıklığı sağlamak. Olabilecek kadar çok insanın aşı olmasını istiyoruz" ifadesini kullandı.

Yorumlar