Koronavirüs

BioNTech aşısının mucidi Prof. Dr. Uğur Şahin: Yılda bir kez Covid-19 aşısı yaptırmak gerekecek!

BioNTech aşısının mucidi Prof. Dr. Uğur Şahin, Almanya'nın en çok okunan gazetelerinden Bild am Sonntag'a konuştu. Koronavirüs aşısının grip aşısı gibi yılda bir kez yapılmasının gerekli olacağını belirten Şahin, ayrıca herkese tazeleme aşısı yaptırmayı tavsiye etti.

BioNTech şirketinin kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin, koronavirüs salgınına karşı yılda bir kez aşılanmanın gerekli korumayı sağlayabileceğini ifade etti.

"ÜÇÜNCÜ DOZ, KORUYUCULUĞU YÜKSELTECEK"

Şahin, Bild am Sonntag gazetesine verdiği röportajda, bugünlerde başlanan üçüncü aşıların koronavirüse karşı azalmakta olan koruyuculuğu yeniden yükselteceğini ve bu korumanın, daha önce yapılan çift aşıdan daha uzun süre etkili olmasını beklediğini belirtti. Şahin koronavirüs aşısının önümüzdeki dönemde, grip aşısında olduğu gibi yılda bir kez yapılmasının yeterli olabileceğini dile getirdi.

"DÖRDÜNCÜ AYDAN İTİBAREN ETKİ AZALIYOR"

Kendi şirketi BioNTech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının koruyuculuğunun, aşı uygulandıktan dört ay sonra azalmaya başladığını vurgulayan Uğur Şahin, buna rağmen kısa süre önce açıklanan klinik araştırmaların sonuçlarına göre aşının, hastalığı ağır bir biçimde geçirmeye karşı dokuz aya kadar önleyici olduğunu ifade etti.

TAZELEME AŞISI TAVSİYESİNDE BULUNDU

Prof. Şahin röportajında, tazeleme aşılarının yapılmasını da tavsiye ederek, "Booster (tazeleme) aşısı hem aşılanan kişiyi hastalıktan çok iyi korur, hem de yeni bulaş zincirleri oluşmasını engeller" dedi.

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.