Gündem |

Binali Yıldırım'dan 500 bin kişiye iş müjdesi!

AK Parti İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı Binali Yıldırım İstanbul'da yaklaşık 500 bin kişiye istihdamın yolunu açacaklarını söyledi. Sadece üç proje ile 78 bin kişiyi iş sahibi yapacaklarını belirten Yıldırım, “İstanbul, 5 yıl sonunda üniversiteden mezun olan her gencimizin rahatlıkla iş bulabildiği, hane gelirlerinin arttığı bir kent olacak” dedi.

AK Parti İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı Binali Yıldırım, ekonomiyle ilgili projelerinin, yüz binlerce kişinin iş bulmasını ve hane gelirlerini artıracağını söyledi.

Dün İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde ekonomi gazetecileriyle buluşan Yıldırım, “Bakanlığım ve başbakanlığım sırasında İstanbul’un altyapısına dokundum. Ekonominin altyapısına doğru dokunuşlar yaparak 500 bin kişiye istihdam sağlanmasının yolunu açacağız. Sadece üç projemiz bile 78 bin kişiyi iş sahibi yapacak” dedi.

İstanbul’un 15 milyon 67 bin 724 nüfusu, 5 milyon 664 bin çalışanıyla Türkiye’nin en büyük ve üretken şehri olduğunu belirten Binali Yıldırım. “Tek başına ihracatı 78 milyar dolar olan şehir, bu haliyle 140 ülkeyi geride bırakıyor. Bu büyüklüğün sürdürülebilir olabilmesi için ise üretim şart. İstanbul 4.0 vizyon projelerimizde ekonomik değer yaratan projeler için ‘Üreten İstanbul’ ifadesini kullanıyoruz. Başbakanlığım sırasında Türkiye’yi yatırım yapılabilirlik sıralamasında 17 basamak yükselttik. Şimdi İstanbul’da belediye olarak iş dünyasının önünü açıp, özel sektör ve girişimciye Ar-Ge yoğun ve yenilikçi üretim yapmak için imkân tanımayı hedefliyoruz. Bu doğrultudaki projeler arasında teknoloji geliştirme merkezleri, gıda üsleri, kruvaziyer limanları, fuar ve kongre merkezleri yer alıyor” diye konuştu.

Binali Yıldırım İstanbul ve Türkiye ekonomisini hareketlendireceğini söylediği bazı projelerini şöyle açıkladı:

TÜRKİYE TEKNOLOJİ ÜSSÜ

Bayrampaşa’da kurulacak olan bu merkez yeni Aziz Sancarları ülkemize kazandırmayı hedefliyor. Türkiye Teknoloji Üssü tam kapasiteye eriştiğinde aynı anda 6 bin 500 kişinin çalışabileceği bir alan haline gelecek. Dolaylı olarak 18 bin istihdam yaratacak. Yıllık 8.5 milyar lira katkıyla Türkiye’nin 2023 yılı için 500 milyar dolar ihracat hedefine katkı sağlayacak.

TUZLA BİYOTEKNOLOJİ VADİSİ

İstanbul 78 milyar dolar ihracat yapıyor. İhracatı yükseltmek için ürünlerin kilogram değerini artırmak gerekiyor. Bugüne kadar kilogram değeri 695 bin dolar olan biyoteknolojik ürün ihraç edildi. Bu vadide, ortalama ihracat değeri 10 bin dolar/kg olacak. 160 şirket ve 500 girişimin yer aldığı vadide antikordan aşıya, lensten kemoterapi ilacına kadar pek çok değerli ürün ortaya çıkacak. Bu oluşum doğrudan 20 bin, dolaylı yoldan da 30 bin istihdam yaratırken, ekonomiye, yıllık olarak 27 milyar lira katkı sağlayacak.

PENDİK TEKNOLOJİ MERKEZİ 
Bu merkez, İBB mülkiyetindeki araziye kurulacak ve bölümler şirketlere kiraya verilecek. Tesislerin, girdi ve çıktılarına göre konumlandırılarak üretim maliyetlerinde ve lojistik giderlerinde verimliliği artırılacak. Merkezde, bir tesisin çıktısı diğer bir tesis veya tesislerin girdisi olacak. Türkiye’de ilk kez uygulanacak bu sistem doğrudan 20 bin, dolaylı olarak da 30 bin istihdam üretecek. Aynı zamanda ekonomiye yıllık 20 milyar lira katkı yapacak.

GÖKTÜRK TARIM MERKEZİ

İstanbul tarım bilgisi ve teknolojisini üretme kapasitesi yüksek bir şehir. Şehir tarımından tohum geliştirmeye, topraksız tarımdan dikey tarıma tüm Türkiye’de uygulanabilecek teknik ve yöntemlerin Eyüpsultan Göktürk’te kurulacak Tarımsal Üretim Merkezi’nde doğması hedefleniyor. Bu teknolojilerin Türkiye sathında uygulanmasıyla tarım ihracatı yüzde 50 ve birim tarım alanı verimliliği yüzde 15 artacak.

YENİKAPI KRUVAZİYER LİMANI

İstanbul 2018 yılında 13 milyonu aşkın yabancı turist ağırladı. Bu haliyle İstanbul dünyada en çok yabancı turist ağırlayan 8’inci şehir. Bu sayıyı 2023 yılında 22 milyona çıkarmak için yapılacak projelerden biri kruvaziyer limanı. Yenikapı’da inşa edilecek kruvaziyer limanıyla en az 500 bin üst gelir grubu turist İstanbul’a çekilecek. Limana 8 kruvaziyer gemisi aynı anda yanaşabilecek. Yenikapı’da yapılması planlanan limanla yıllık cirosu 35 milyar doları bulan küresel kruvaziyer turizmi pastasından aldığı payı yaklaşık 1.5 milyar dolara çıkaracak. İstanbul, Akdeniz bölgesinin önemli kruvaziyer merkezlerinden biri olacak. Galataport kapsamında yapılacak Salıpazarı (Karaköy) Kruvaziyer Limanı da 1.2 km’lik alanda modern bir kruvaziyer limanı haline getirilmesiyle yılda 500 bin turisti ağırlayabilecek.

HAVALİMANI KONGRE MERKEZİ

İstanbul’a gelen bir turist ortalama 650 dolar harcıyor. Fuar için gelen turist ise 1500 dolar harcıyor. Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi Fuar ve Kongre Merkezi’ne dönüşecek. Avrupa’nın 50 milyon ziyaretçiye sahip fuar pazarından yüzde 10 pay alma ve İstanbul’da her yıl 5 milyon fuar ziyaretçisi ağırlamak üzere tasarlanacak alan, 60 yeni fuara zemin hazırlayacak. Burada her yıl 2 milyonu yabancı olmak üzere 4.5 milyona yakın ziyaretçi ağırlanacak. Böylece kent ekonomisine fazladan 3 milyar dolar turizm geliri sağlanacak. Fuarlar, ihracata yüzde 20 oranında katkı yapıyor. 170 milyar dolarlık Türkiye ihracatının 35 milyar doları bu fuarlarla sağlanıyor. Yeni fuar alanlarıyla gelecek 5 yılda iş turizmine yıllık 5 milyar dolar, kent ekonomisine 9.5 milyar dolar ve ihracata 50 milyar dolar destek hedefleniyor.

PENDİK’E FUAR ALANI 
Bu fuar ve kongre merkezi de 45 yeni fuara zemin hazırlayacak. Her yıl 1 milyonu yabancı olmak üzere 3 milyona yakın ziyaretçi ağırlanacak. Böylece kent ekonomisine fazladan 1.5 milyar dolar turizm geliri sağlanacak.

GIDA ÜSLERİYLE UCUZLUK 
Sebze, meyve, kuru gıda, su ürünleri gibi perakende noktalarının ihtiyaç duyduğu malları karşılamak için haller kurulacak. Bu hal noktaları Anadolu ve Avrupa yakasında gıda üssü olarak toplanırken; araçların şehir içi trafiğindeki varlığı azaltılacak, böylece trafik yoğunluğu azalacak. Temel olarak ürünlerdeki hijyen ve kalite kontrolü tek noktadan sağlanabilecek.

HAYDARPAŞA TASARIM MERKEZİ

Binali Yıldırım, UNESCO’nun tasarım şehri ilan ettiği İstanbul’da bu amaçla Haydarpaşa Tasarım Merkezi kurulacağını belirterek, “Burada ‘Designed in Istanbul’, ‘Inspired in İstanbul’ logolu ürünler üretilip, İstanbul’un tasarım şehri olmasıyla dahil olduğu ticaret ağıyla bu ürünler dünya raflarını süsleyecek. Türkiye’nin tekstili, ayakkabısı, elektronik üretimi, takı ve kuyum ürünleri, dünyanın dört bir yanından gelen yabancı ve yerli tasarımcılar tarafından Haydarpaşa Tasarım Merkezi’nde tasarlanacak. Proje kapsamında, mevcut yapılar dönüştürülerek kültür ve sanat merkezleri, tasarım atölyeleri gibi işlevleriyle kente yeniden kazandırılacak. Ayrıca yüzen sahnede etkinlikler, kentliye İstanbul boğazı manzarası eşliğinde sunulacak” dedi.