Yaşam |

Bin 800 TL'ye gelen ölüm

Ruhsatsız muayenehanede F. S.’ye kürtaj işlemi yapıp ölümüne neden olmakla suçlanan 4 kişinin 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Sanıklar arasında, F. S.’yi, kürtaja götüren eniştesi de yer aldı. Enişte Serkan Çimen, yaşamını yitiren F. S.’den kürtajla alınan bebeğin babası olduğu tespit edildi.

İki çocuk annesi F. S., 6 hafta 1 günlük hamileliğini sonlandırmak istedi.İşlem için muayenehane arayışına girildi. F. S.’nin eniştesi Serkan Çimen, daha önceden tanıdığı Dr. Yelda Erbıyık  ile temasa geçti. O dönem devlet hastanesinde görevli Dr. Erbıyık, Florya’da yeni bir muayenehane kuran doktor arkadaşı Burçhan Aydıner’in muayenehanesinde işlemin yapılabileceğini söyledi.

BİN 800 TL'YA ANLAŞTILAR

Yürütülen görüşmeler sonrası 1.800 TL’lik ücretten de anlaşıldı ve işlem için belirlenen adrese gidildi. Baldızını, kürtajın yapılacağı muayenehaneye götüren Çimen bekleme odasında kaldı. Odaya alınan F. S.’nin kürtaj işlemini Dr. Erbıyık yaptı. Odada, mesleği reklâm ve halkla ilişkiler olan Pınar Kolukısa da bulunuyordu. Soruşturma sürecinde alınan ifadelere göre, F. S.’nin damar yolunu açıp anestezi ilacı veren kişi de Kolukısa oldu.

HASTANEYE KALDIRILDI 

Dr. Erbıyık kürtaj işlemini tamamladı. Dinlenmesi için bir süre sedyede kalan F. S., aradan uzun bir süre geçmesine rağmen kendine gelemedi. Yapılan ilk müdahaleler sonrası da F. S. kendine gelemeyince, çağrılan ambulans ile en yakın üniversite hastanesine kaldırıldı.

ASLİYE CEZA MAHKEMESİNDE YARGILANACAKLAR

Soruşturma sürecinde Dr. Erbıyık, Dr. Aydıner ile reklamcı Kolukısa tutuklandı. F. S. ise, hastanedeki yaşam savaşını 7 Kasım günü kaybetti. Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesi'nde "Taksirle ölüme neden olma" suçundan açılan davada sanıkların 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istendi.

ENİŞTE ÇIKTI 

Baldızı F. S.’yi kürtaj işlemi için muayenehaneye götüren Serkan Çimen de 4 sanık arasında yer aldı. Tutuksuz olan Çimen’e ilişkin en çarpıcı bilgi ise Adli Tıp Kurumu’nun hazırladığı raporda yer aldı. DNA incelemesine göre, yaşamını yitiren F. S.’den kürtajla alınan bebeğin babasının Çimen olduğu ortaya çıktı.