Ekonomi |

Bill Gates Bitcoin'e savaş açtı

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, Bitcoin'e karşı açıklamalarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi sürdürüyor. Gates, Bitcoin madenciliğinin aşırı enerji kullanımı nedeniyle çevre için zararlı olduğunu, iklime zarar verdiğini iddia ederken kendi dijital para birimlerini geliştirmekte olduklarını açıklamaktan da geri durmadı.

Clubhouse üzerinden düzenlenen bir söyleşi, bugüne kadar hiç Bitcoin almadığını belirten Gates, kendisinin aşı gibi, somut ürünler yaratan yatırımları tercih ettiğini söyledi.

Gates, kripto para madenciliğinde aşırı elektrik kullanıldığına işaret ederek, "Bitcoin'in transferinde, bugüne kadar bilinen en yüksek düzeyde elektrik harcanıyor. Eğer bu yeşil enerjiyse ve diğer kullanım alanların için fazlaysa, o zaman belki sorun olmayabilir" dedi.

Kendisinin, Bitcoin konusunda kuşkucu olarak görülmesine karşın, enerji bağlamındaki yaklaşımı konusunda ilişkili görmediğini vurgulayan Gates, bununla binlikte, vakfının, "çok düşük transfer ücreti" olacak kendi dijital para birimini geliştirmekte olduğunu söyledi.