Gündem |

Bilim Kurulu bugün toplanıyor! Yerli aşı TURKOVAC ve yeni tedbirler görüşülecek...

Koronavirüs Bilim Kurulu bugün saat 17.00'de video konferans ile bir araya gelecek. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlık edeceği toplantıda yerli aşı TURKOVAC, aşılamadaki son durum, vaka artışı ve yeni tedbirler ele alınacak.

Koronavirüs Bilim Kurulu bugün saat 17:00'de Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplanacak.

Kritik toplantıda yerli aşı çalışmalarında gelinen son nokta, koronavirüsün seyri ve vakalardaki artış ile aşılama konuşulacak. Yeni tedbirler de toplantıda ele alınacak.

Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu'nun imzasıyla yazılı açıklama yapılacak.

VAKA SAYISINDA SON DURUM

Türkiye'de son 24 saatte 356 bin 661 Covid-19 testi yapıldı, 28 bin 892 kişinin testi pozitif çıktı, 239 kişi yaşamını yitirdi, iyileşenlerin sayısı ise 30 bin 336 oldu.

18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 70,98, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 86,45 olarak kayıtlara geçti.

Türkiye'de bugüne kadar uygulanan toplam aşı sayısı 108 milyon 734 bin 111'e yükseldi. Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında son 24 saatte 428 bin 209 doz aşı uygulandı.

En az iki doz aşı uygulananların oranının en yüksek olduğu 10 il; Kırklareli, Muğla, Amasya, Eskişehir, Çanakkale, Ordu, Edirne, Balıkesir, Burdur ve Osmaniye oldu.

En az iki doz aşı yapılanların oranının en düşük olduğu iller ise Şanlıurfa, Mardin, Batman, Bitlis, Muş, Diyarbakır, Siirt, Bingöl, Ağrı ve Şırnak olarak sıralandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "(Bu kadar insanın içinde gelip beni mi bulacak?) Kovid-19 toplam vaka sayısı, bugün 28 bin 892 yeni vakayla 7 milyon 95 bin 580'e yükseldi. Testleri pozitif çıkana kadar çoğu insan kendini riskten uzak görüyordu. Maske ve mesafe konusunda dikkatli olup, aşılarımızı mutlaka yaptıralım." ifadelerini kullandı.