Gündem

Bilim Kurulu bugün toplanıyor... Yeni tedbirler gelecek mi?

Koronavirüs salgınında vaka sayısının artışı devam ederken ek tedbirlerin gelip gelmeyeceği merak konusu oldu. Bilim Kurulu bugün yapacağı toplantıda vaka artış hızı ve Omicron varyantındaki son durumu derlendirecek. Saat 17.30'da başlayacak toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yapacak.

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlığında videokonferans yöntemiyle bugün toplanacak. Toplantıda, koronavirüs salgınındaki son durum görüşülecek. Dünyada hızla yayılan Omicron varyantına ilişkin son durum değerlendirilecek.

Ayrıca, vakaların hastanelere yansıması ve aşılama hızı da ele alınacak. Saat 17.30'da başlayacak toplantının ardından ardından yazılı açıklama yapılacak.

VAKA SAYISINDA REKOR GELDİ

Tüm dünya koronavirüsün mutasyona uğramış hali Omicron varyantı ile mücadele ediyor. Pek çok ülke tedbirlere geri döndü.

Son 24 saatte 430 bin 253 COVID-19 testi yapıldı, 74 bin 266 kişinin testi pozitif çıktı, 137 kişi yaşamını yitirdi, iyileşenlerin sayısı 39 bin 226 oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Vaka sayılarında belirgin bir artış var. Bu artış, vefat sayılarına yansımış değil. Fakat Omicron kaynaklı vakalar ağırlık kazandıkça, risk grubundakiler için tehlike kaynağı Omicron olacak ve yaşlılarla kronik hastalarda ölüme de yol açabilecek. Durum bizi yanıltmasın" ifadelerini kullandı.