Teknoloji |

Bilgisayarda pil sorunu yaşayanlara iyi haber: Windows 11'de 'Verimlilik modu' olacak

Bilgisayarında pil sorunu yaşayanlara Windows 11'de ilaç gibi bir özellik geliyor. Micorosft, Windows 11'e 'Verimlilik modu' getirerek pil sorunu yaşayanlara çözüm bulmayı hedefliyor. Verimlilik modunda çalışan uygulamalar ise tamamen kapanmayacak, sadece sistem kaynaklarına erişimi kısıtlanacak.

Bilgisayar kullanıcılarının en büyük problemlerinin başında: pili adeta sömüren uygulamalar ve hizmetler geliyor. PC’nin batarya kapasitesi çok olsa da, bazı yazılımlar kullanılmadığı zamanlarda dahi arka planda çalıştıkları için bataryayı sürekli tüketiyor. Bu da şarjın kısa süre içinde bitmesine neden olabiliyor.

Microsoft, bu sorunu çözmek için Windows işletim sistemine güç tasarrufu modu eklemişti. Bilgisayarın işlemci hızını bir miktar düşüren ve parlaklığı kısan bu özellik sayesinde uygulamaların pil kullanımının azaltılması amaçlanıyor. Ancak güç tasarrufuna rağmen yüksek pil tüketimi sorunu çözülmeyince şirket yeni bir hamle yaptı.

ShiftDelete'de yer alan habere göre, Microsoft, Windows Insider üyeleri için yayınladığı Windows 11 Insider Preview Build 22557 sürümüyle birlikte Görev Yöneticisi’ne “Verimlilik Modu” ekledi. Bir süredir test aşamasında olan bu özellik sayesinde sistem kaynaklarınızı (CPU, GPU gibi) “öncelikli olarak” hangi uygulama veya hizmetin kullanacağını belirleyebileceksiniz.

Örneğin bilgisayarınızda yüklü olan bir tarayıcının önceliğini “düşük” olarak ayarladığınızda, Windows 11 o tarayıcının sistem kaynaklarına erişimini kısıtlayacak. Normalde bir uygulamanın arka planda çalışmasını engellemek istediğimizde Görev Yöneticisi’ni açıp “Görevi sonlandır” butonuna basmamız yeterli oluyordu. Ancak bu işlem onu tamamen kapatıyordu.

Verimlilik modunda çalışan uygulamalar ise tamamen kapanmayacak, sadece sistem kaynaklarına erişimi kısıtlanacak. Böylelikle enerji verimliliği sağlanacak ve bilgisayarın genel performansı da artacak.

WİNDOWS HİZMETLERİNDE ÇALIŞMAYACAK

Microsoft’un açıklamasına göre Verimlilik Modu, Windows 11 işletim sisteminin düzgün çalışması için gerekli arka plan hizmetlerinde çalışmayacak. Bu hizmetler, Görev Yöneticisi ekranında “gri” renkle belirtilecek. Ayrıca yeşil renkle işaretlenen uygulama ve hizmetlerin öncelik sırası ise kolaylıkla değiştirilebilecek.

Verimlilik modu şu anda Windows 11’in beta sürümünde kullanılabiliyor. Özelliğin Şubat ayı içinde yayınlanması beklenen büyük Windows 11 güncellemesiyle birlikte hayata geçeceği tahmin ediliyor.