Gündem |

Bilgi Üniversitesi'nde FETÖ kavgası: Amerikalı ortak ne işler çeviriyor?

Bilgi Üniversitesi'nin büyük ortağı Amerikalı Lauureate'nin FETÖ bağlantısı üniversiteyi karıştırdı. Mütevelli Heyeti Başkanının görevden alınması mahkemelik oldu.


BİLGİ ÜNİVERSİTESİ’NDE FETÖ SAVAŞLARI

Çoğunluk hisseleri Amerikalı Laureate şirketinin elinde bulunan Bilgi Üniversitesi, FETÖ sermayesinden kurtulmaya çalışıyor.
Pazartesi günü yapılan toplantıda Üniversitenin Mütevelli Heyeti, sürpriz bir kararla heyetin başında bulunan Fatih Akol’u görevden aldı.
Nedeni Akol’un adı FETÖ iddiaları içinde geçen havayolu şirketi Bora Jet’in başında bulunuyor olmasıydı.
Ancak Fatih Akol’un yer almadığı toplantıda alınan bu karar İdare Mahkemesi’ne taşındı.
Üniversite mütevelli heyeti, Fatih Akol’u daha önce resmi bir yazı ile uyarmış ve Bora Jet’in FETÖ bağlantıları konusunda medyada yer alan haberler konusunda mütevelli heyetine bilgi verme çağrısında bulunmuştu.
Akol’un buna itiraz etmesi üzerine Mütevelli Heyeti, ortak bir kararla kendisini istifaya çağırdı ve 26 Eylül tarihli toplantıda da görevden azledilmesine karar verdi.
Kararın altında 7 üyeninimzası var. Mütevelli Heyeti başkanlığına da Rıfat Sarıcaoğlu yeniden getirildi.

Bilgi Üniversitesi’nde yaşanan bu kavganın nedeni, Üniversitenin Amerikalı sahibi Laureate’in FETÖ ile bağlantılı olduğu iddiası.
Superhaber, daha önce bu şirketin FETÖ ile bağlantılarına ilişkin iddiaları gündeme taşımıştı.
Bu iddiaların gölgesinde adı FETÖ ile anılan Bora Jet firmasının CEO’su Fatih Akol’un geçtiğimiz günlerde Mütevelli Heyeti Başkanlığına getirilmesi
tartışma yaratmıştı.