Yaşam |

"Bilge Kral" Aliya İzzetbegoviç'in hayatı dizi oluyor! İşte oyuncu kadrosu... / VİDEO

Aliya İzzetbegoviç, 21. Yüzyıl'da İslam ve insanlık onuru için tek başına bir örnek! Onun Bosna Hersek sınırlarlarını aşan bir devlet tahayyülü, bir millet bilinci vardı... Soykırımın ve savaşın ortasında dünyaya insanı anlatmayı seçti, insanlığın en büyük kurtuluş olduğu savundu. Üstelik bunu bir siyasetçi olduğu için değil Müslüman olduğu için yaptığını söylüyordu. Aliya 60 yıllık ömründe insanların kolay kolay tecrübe edemeyeceği şeyler yaşadı. İşte bu hayat hikayesini daha geniş kesimlere yaymak için SuperHaber yazarlarından Ahmet Tezcan kolları sıvadı. Aliya İzzetbegoviç'in hayatını anlatacak 'Aliya' dizi çok yakında ekranlarda olacak. Peki Aliya dizisinin konusu nedir? Herkesin saygı duyduğu lider İzzetbegoviç'i anlatacak dizi hangi kanada yayınlanacak? Bu soruların yanıtları haberin devamında...

SuperHaber yazarı Ahmet Tezcan, CİNS dergiye verdiği röportajda Aliya İzzetbegoviç'in hayat hikayesinin anlatılacağı 'Aliya' isimli yeni proje hakkında bilgi verdi.

Bosna Hersek'e ve kültürüne hayranlığı olduğu bilinen Ahmet Tezcan 'Aliya' projesinin nasıl ortaya çıktığını, dizinin konusunu ve merak edilen her şeyi anlattı...

- ALİYA DİZİSİ HANGİ KANALDA OLACAK? OYUNCULARI KİMLERDİR?

TRT'de yayınlanacağı öğrenilen dizi izleyiciyi derinden etkileyeceğe benziyor. Yapımcılığını ise pek çok unutulmaz dizinin de yapımcılığını üstlenen Sancak Medya'nın üstleneceği konuşuluyor. Dizinin oyuncuları hakkında net bir bilgi bulunmamasına rağmen düşünülen isimler kulislerde konuşulmaya başladı bile. 'Aliya' dizisi Aliya İzzetbegoviç'in hayatını anlatan ilk belgesel değil ama en çok akılda kalacak proje olacak gibi duruyor...

Ahmet Tezcan, 'Aliya' projesinin, Sancak Medya’nın sahibi Muhammed Hakan Sancaktutan’a ait olduğunu söyledi.

Tezcan dizi hakkında, “Bana senaryo (…) fikri ilk [açıldığında]çok heyecanlandım ve bir o kadar da korktum. Çünkü bir belgesel projesi değil. 6 bölümlük bir mini dizi, yani drama. İletişim ve medyada çerçeve içine alınan her şey gerçekliğini kaybeder. Bu projede kahraman olarak Aliya İzzetbegoviç var ve o drama şartları içerisinde kalem oynatırken onun ve şehitlerin hatırasını istemeyerek, bilmeden hürmetsizlik etme ihtimali gibi bir tehlike söz konusu. Bazıları bu tür projeleri profesyonel iş olarak görebilir ve bir daramın gerektirdiği kurallar içinde, raytingi önceleyerek birtakım eğip bükmeler yapabilir ki genelde yapılan da budur. Ben böyle bir şeyi yapmaktansa hiç yapmamayı tercih ederim.” diye konuştu.

Tezcan, dizide Aliya’nın hangi döneminin nasıl anlatılacağı çerçevesine teknik bir hatırlatma da yapıyor: “Biyografik dramalarda genelde kahramanın hayatının bir kesitinin öne çıkarıldığını ve geri dönüşlerle parçadan bütüne gidilir.”

ALİYA'NIN KONUSU

Aliya, 6 bölümlük bir mini dizi, yani drama... Dizide, 2003 yılının Ekim ayında kaybettiğimiz Bosna’nın millî kahramanı, kurucu devlet başkanı, aydın ve demokrat siyasetçi, yüksek ahlak sahibi İzzetbegoviç’in şahsında, Bosna Halkının son iki yüz yıllık tarihini ve geleceğe dair umutlarını bulacaksınız.

ALİYA'NIN OYUNCULARI

SuperHaber'in edindiği bilgilere göre, Yeni Şafak yazarı İsmail Kılıçarslan dizinin yapımcısı olacak, ünlü Boşnak yönetmen Ahmet İmamoviç ise yönetmen koltuğuna oturacak.

Aliya'nın hayatını konu alacak 6 bölümlük mini dizinin oyuncuları henüz belli olmasa da düşünülen isimler var.

O isimler arasında Başak Köklükaya ve Serhat Tutumluer de yer alıyor.

ALİYA DİZİSİ HAKKINDA DİĞER BİLGİLER

YAPIM: Sancak Medya

KANAL: TRT

YÖNETMEN: Ahmet İmamoviç

aliya_izzetbegoviA

ALİYA İZZETBEGOVİÇ KİMDİR?

Aliya İzzetbegoviç, ölümünün 13. yılında saygıyla anılıyor. Bağımsız Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı olan Aliya İzzetbegoviç, 1925 yılında Bosanski Samac adlı bir kasabada dünyaya geldi. Müslüman bir ailede yetişen Aliya İzzetbegoviç, Saraybosna’da Alman lisesinde eğitimini tamamladı. İslami konulara olan ilgisi nedeniyle lise zamanında arkadaşları ile birlikte dini konuları tartışmak üzere Müslüman Gençler Kulübü’nü kurdu. 16 yaşında iken kurduğu bu kulüp, tartışma faaliyetlerinin dışında hayır ve eğitim faaliyetlerine de öncülük etti. 2. Dünya Savaşı’nda ihtiyaç sahiplerine ettikleri yardımlar ile kendilerini duyurdular.

1925 doğumlu olan Aliya İzzetbegoviç, 24 yaşında İslâmcılık suçundan 5 yıl hapis yattı. Cezaevinden çıktıktan sonra önce hukuk, sonra ziraat fakültesini bitirdi. 25 yıl avukatlık ve bir inşaat firmasında yöneticilik yaptı. 1970 yılında İslâm Manifestosu adlı bir kitap yazdı. Bu kitap 1983`te kovuşturmaya uğradı. 12 Müslüman aydınla birlikte tutuklandı. 1950 öncesinde kurulmuş olan Mladi Müslümani adlı örgütü yeniden örgütlemek suçundan 14 yıl hapse mahkum edildi. Mahkumiyetini çekerken, Yargıtay bu cezayı 11 yıla indirdi.

Aliya İzzetbegoviç, 1989 yılında Yugoslavya`nın dağılma süreci sırasında ilan edilen af sonucu özgürlüğüne kavuştu. 1990 yılında İslam Manifestosu`nu yeniden bastırdı. Bu kitap İzzetbegoviç`in İslâmi kimliğinden ziyade, siyasi kararlılığının ve mücadelesinin bir simgesi oldu. 1990'da ortak yönetimin başkanı seçilen İzzetbegoviç, 1992-1995 Bosna Savaş'ında anahtar rol oynayan isimler arasında yer almış, sağlık sorunları nedeniyle 2000 yılında başkanlıktan ve partisinin başkanlığından çekilmişti.

Daha önce iki kez kalp krizi geçiren Aliya İzzetbegoviç, 10 Eylül 2003'de evinde aniden bayılması ve düşerek 4 kaburga kemiğini kırması üzerine hastaneye kaldırılmıştı. 78 yaşındaki Boşnak lider, daha sonra iç kanama geçirmişti. Eski Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç, Saraybosna hastanesinde 19 Ekim 2003 günü vefat etti.

Bilge Kral olarak anılan Aliya İzzetbegoviç’in zihinlere kazınmış birçok sözü vardır. İşte onların birkaçında örnek…

“Ölmeye hazır olan insanlar, ölmeye hazır olmayanlara karşı galip gelirler.”

“Kabile ve ulusun dar sınırlarından kurtulmak için kendinizi Müslüman olarak düşünmeye başlayın.”

“Hukuk benim için sadece meslek değil inancım, yaşam tercihim ve hayat felsefem.”

“Din hurafeleri yok etmezse, hurafeler dini yok eder.”

“Kur’an edebiyat değil, hayattır; dolayısıyla O’na bir düşünce tarzı değil, bir yaşama tarzı olarak bakılmalıdır.”

“Geleceğimizi geçmişimizde aramayacağız. Kin ve intikam peşinde koşmayacağız.”

“Ey teslimiyet, senin adın İslam’dır!”

“Her şeye kadir olan Allah’a andolsun ki köle olmayacağız.”

“Savaşta büyük zulme uğradınız. Zalimleri affedip affetmemekte serbestsiniz. Ne yaparsanız yapın, ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır.”

“Bir kelimeyi hiç aklınızdan çıkarmayın: Devlet. Devletin ne kadar önemli olduğunu hepimiz idrak etmeliyiz. Devletsiz bir millet boşluğa düşer, rüzgarda savrulup gider.”

“Nefrete nefretle cevap vermeyin. Bosna için nefret çıkmaz sokaktır. Nefret sadece bizim ruhlarımızı zedelemiyor, Bosna’nın özünü de zedeliyor.”

“Hayat kısa sözüne hiç itibar etmedim. Çünkü yeterince uzun yaşadığımı düşünüyorum.”

“Ben Avrupa’ya giderken kafam önümde eğik gitmiyorum. Çünkü çocuk, kadın ve ihtiyar öldürmedik. Çünkü hiçbir kutsal yere saldırmadık. Oysa onlar bunların tamamını yaptılar. Hem de Batı’nın gözü önünde; Batı medeniyeti adına.”

“Sanat için soyunana alkış tutanlar Allah için giyinene neden zulmeder?”

“Müslümanların hızla artan büyük nüfusuyla övünmemiz, bana şişmanlığıyla övünen ve aldığı yeni kilolardan haz duyan bir adamı hatırlatıyor. Ruhumuza, akılımıza ve başarılarımıza vurgu yapmaya ne zaman başlayacağız? Küçük ve kırılgan bir insanda bile insanlığa katkıda bulunabilecek büyük bir ruh bulunabilir. Gücümüz, bilimimiz, edebiyatımız nerede? Nerede buluşlarımız, küllî iyiliğe katkılarımız?”

“İnsan şahsiyetini alçaltan, onu eşyayla bir tutan herşey gayri insanidir.”

“Bir gün askerlerden biri gelip kendisine ‘onlar bizim kadınlarımıza tecavüz ediyorlar, onlar bizim kadınlarımızı, yaşlılarımızı ve çocuklarımızı öldürüyorlar. Buna bigane kalmamalıyız’ dediğinde, Aliya çok veciz bir şey söylüyor ‘Sırplar bizim öğretmenimiz değiller.”

“Balığın suda yaşaması gibi dünyanın içinde yaşadığı çevre Kur’an ve İslâm’dır.” / SuperHaber