Sağlık |

Beslenmede en kritik 4 yıl

2-6 yaş arası çocuklar için 10 beslenme önerisi

Çocuklarınızın bu yaş aralığında kazandığı beslenme alışkanlıkları, bütün hayatını etkiliyor

Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel, çocukların hem zihinsel hem de fiziksel gelişimlerinde kritik bir dönem olan 2-6 yaş aralığının, beslenme alışkanlıkları açısından önemli olduğunu söylüyor. Çocukların bu dönemlerinde edindiği alışkanlıkların hayatını etkilediğini belirten Şengel, anne babalara özel tavsiyeler verdi.
Bebeklikten çıkıp çocuk oldukları bu dönemin beslenme alışkanlıklarının kazandırılması açısından çok önemli kritik bir dönem olduğunu vurgulayan Şengel, çocukluk çağı obezitenin hızla arttığı bu dönemde annelere büyük görevlerin düştüğünü anlattı. Çocuğunuzun bu dönemde kazandığı sağlıklı beslenme alışkanlığının bir ömür boyu yaşamını etkilediğini, hem okul başarısı hem de sosyal hayatta başarı için beslenmeye büyük özen göstermek gerektiğini sözlerine ekledi. Cepte Diyetisyen aplikasyonu ile annelerin çocuklarının beslenme alışkanlıklarını takip edebildiğini açıklıyor.


ÇOCUKLAR İÇİN 10 BESLENME ÖNERİSİ

1.Günde 3 ana öğün aile yemekleri ve 2 ara öğün meyve tüketimine özen gösterin.
2.Günde 2 porsiyon süt ürünleri,100 gram et ürünleri ve 3-4 porsiyon sebze ve meyve tüketmelidir.
3.Küçük tabaklarda küçük porsiyonlar ile doyurucu ve besin kalitesi yüksek besinler hazırlayın. Aşırı dolu tabaklar ile gözünü korkutmayın.
4.Kansızlığın oluşmaması için kırmızı et, bakliyatlar, yumurta sarısı, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve kuru meyveler tüketmesine özen gösterin.
5.Süt ürünleri tüketimi günde 2 porsiyon ile sınırlandırın. Aşırı süt tüketimi kansızlığa sebep olabilir.
6.Çok fazla lifli besinler tükettirilmemelidir. Çünkü lifli besinlerin tok tutucu özelliği sebebi ile çocuklarda iştahsızlık olabilir.
7.Şekerli besin tüketimini sınırlandırmak doğru olacaktır. Eğer çocuğun damak tadı aşırı şekerli besinlere alışırsa normal besinler tatsız olarak algılanabilir. Bu durum sağlıklı besinlerin tüketimini azaltacaktır.
8.Gazlı içecekler yerine süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyu tüketmesine özen gösterin ve sizde rol model olarak asla gazlı içecekler tüketmeyin.
9.İşlenmiş gıdalar abur-cuburlar yerine evde kendi hazırladığınız kurabiyeler ve kekleri tüketebilirler.
10.Su tüketimine özen gösterin, soğuk çay veya hazır meyve suyu tüketimini sınırlayın.


‘CEPTE DİYETİSYEN’ YARDIMCINIZ OLABİLİR

Sağlıklı beslenme, kaliteli bir yaşam ve başarılı bir okul dönemi için çok önemlidir. Sağlıklı vücuda sahip bir çocuk hem sosyal hem de okul hayatında daha başarılı olur. Artık anneler daha bilinçli çocuğunun beslenmesine daha fazla özen gösteriyor. Fakat çalışan annelerin zaman yetersizliği, teknolojinin getirdiği bilgi kirliliği annelerin kafasını karıştırmış durumda.
Cepte diyetisyen uygulaması telefonunuza indirip kullanabileceğiniz bir uygulama. Dijital olması, kolay ulaşılabilir olması ve gerçek bir diyet uzmandan her dakika destek alabilmek açısından inanılmaz faydalı bir etkiye sahip.