Ekonomi |

Benzin ve motorine 4 liralık KDV ve ÖTV indirimi geliyor! İşte 30 Nisan benzin, motorin, LPG fiyatı

Hafta sonunda Brent petrol 106 dolar seviyesine kadar geriledi. Hal böyle olunca da ilerleyen haftalarda Meclis’e sunulacak olan torba yasada akaryakıt fiyatlarındaki KDV ve ÖTV oranının kaldırılması gündeme gelebilecek. İşte, 30 Nisan benzin, motorin, LPG güncel fiyatı…

Brent petrol varil fiyatı 106 dolara kadar düştü. Araç sahipleri ise bu gerileme sonrasında benzin, motorin ve LPG’de indirim olup olmayacağını sorgulamaya başladı. Daha öncesinde de 27. dönem Ağrı Milletvekili Abdullah Koç zamlara karşı sessiz kalmayarak Meclis’e akaryakıt fiyatlarındaki KDV ve ÖTV oranının kaldırılmasını ya da bunda indirime gidilmesinin önerisinde bulunacağından söz etmişti.

Akaryakıt fiyatlarındaki zamların ardından 20 TL sınırını aşan benzin ve motorin, araç sahiplerini zor durumda bırakırken İstanbul ile Ankara başta olmak üzere toplu taşıma ve otobüs fiyatlarına da zam gelmişti. Bu süreç içerisinde yaşanan dalgalanmayla beraber motorin ve benzinin litresi 20 lirayı yaşarken LPG’nin pompa fiyatı da 12 liraya kadar yaklaştı.

Yaşanan bu gelişmelerle birlikte mağdur durumda kalan araç sahipleri bir an önce zamların geri çekilmesi yönünde görüş belirtirken Ağrı Milletvekili Abdullah Koç tarafından Meclis’e sunulan KDV ve ÖTV kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi komisyona gönderildi.

Akaryakıt fiyatlarında KDV ve ÖTV indirimi olması durumunda benzin ve motorin fiyatlarına ortalama olarak 4 liralık bir indirim daha gelebilecek.

İstanbul Benzin, Motorin, LPG Fiyatları 30 Nisan

Benzin: 19.01 TL
Motorin (Mazot): 22.04 TL
LPG (Otogaz): 11.75 TL

Ankara Benzin, Motorin, LPG Fiyatları 30 Nisan

Benzin: 19.01 TL
Motorin (Mazot): 22.12 TL
LPG (Otogaz): 11.97 TL

İzmir Benzin, Motorin, LPG Fiyatları 30 Nisan

Benzin: 19.12 TL
Motorin (Mazot): 22.13 TL
LPG (Otogaz): 11.69 TL