Yaşam

Belediye başkanının mezarı açıldı

2002 senesinde geçirdiği trafik kazasında ölen eski Kestel Belde Belediye Başkanı İsa Küçülmez'in mezarı, Alman vatandaşı bir kadının açtığı dava nedeniyle DNA testi için açıldı.

Alman vatandaşı C.G. isimli kadın, 2002 yılında Konya-Ankara yolu üzerinde meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden Kestel Belde Belediye Başkanı İsa Küçülmez'den bir kızı olduğu gerekçesiyle dava açtı.

18 SENE SONRA MEZARI AÇILDI

Eski belediye başkanının öldüğünde kızına 2.5 aylık hamile olduğunu öne süren C. B.'nin başlattığı davada mahkeme heyeti Küçülmez'in DNA testi için mezarın açılmasına karar verdi.

Kararın ardından Kestel Mahallesi'nde bulunan Han Önü Mezarlığı'nda Küçülmez'in mezarını açma işlemi saat 14.00'da başladı.

Mezar açma işleminde hakim, taraf avukatları da hazır bulundu. Mezarın mermer kaplı olması nedeniyle zarar verilmemesi açısından kepçe yardımıyla yan tarafı kazılarak yaklaşık 1.30 saat süren işlemenin ardından Küçülmez'den alınan DNA doku örnekleri alındı. Jandarma ekipler ise, mezarlık girişinde ve çevresinde geniş önlem aldı.

“ÜZÜLEREK İŞTİRAK ETMEK DURUMUNDA KALDIK”

İsa Küçülmez'in eşi Hüsniye Küçülmez ve kızı Ayben Çolak'ın avukatı Mehmet Aşıkoğlu, konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Aşıkoğlu yaptığı açıklama, “İsa Küçülmez'in mezarının açılmasına sebep olan davada biz davalı yan olan Hüsniye Küçülmez ve Ayben Çolak vekilleri olarak söz konusu fethi kabir işlemine üzülerek fiilen iştirak etmek durumunda kaldık. Davacı taraf söz konusu davayı açarak merhum İsa Küçülmez'in mezarının açılması talebinde bulunmuştur. Biz davalı yan olan Hüsniye Küçülmez ve Ayben Çolak vekilleri olarak, merhum İsa Küçülmez'in anısına saygıdan dolayı İsa Küçülmez'in mezarının açılmasını hiçbir aşamada istemedik. Ki mezarın açılmaması için kanunen gerekli her yolu denememize ve bu konuda talepte bulunmamıza rağmen, davacı yanın ısrarlı talebi ve mahkemenin takdiri neticesinde mezarın açılmasına karar verilmiştir. Bu aşamada davanın sıhhati açısından başkada bir açıklama yapamıyoruz” dedi.

(İHA)