Boğaz ağrınızın sebebi bel soğukluğu olabilir! İşte bel soğukluğunun belirtileri…

Vajinal akıntı, idrar yaparken yanma ve ağrı gibi belirtilerle ortaya çıkan bel soğuklu cinsel yolla bulaşabilen bir hastalıktır. Bulaşıcı olan ve tedavisinde geç kalınmaması gereken bel soğukluğu faranjite bile sebep olabilir. İşte uzmanından bel soğukluğunun belirtilerine ve nedenlerine dair önemli açıklamalar.

Bel soğukluğunun etkeni olan bakterinin "farenjit" gibi boğaz enfeksiyonlarına da yol açabileceği uyarısında bulunan Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Duygu Işıl Gencer, bel soğukluğunun belirtileri, nedenleri korunma yolları ve tedavisi hakkında açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar… 

Boğaz ağrınızın sebebi bel soğukluğu olabilir! İşte bel soğukluğunun belirtileri…

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Duygu Işıl Gencer, “Uzun zamandan beri bilinen ve toplum sağlığını tehdit eden hastalık bel soğukluğu tıbbi ismi ile gonore, hem kadınları hem de erkekleri etkiliyor. 25 yaşından küçük cinsel olarak aktif kadınlar ve partnerleri bakteriyel bir enfeksiyon hastalığı olan bel soğukluğuna yakalanma riski altında. Bakteri pek çoğunda hiçbir belirti göstermeyen bakteri vücuda alındıktan sonra yaklaşık 2 ila 14 gün arasında da belirti gösterebilir. Bu nedenle bel soğukluğu belirtilerini takip edip teşhis ve tedavisinde vakit kaybetmeyin” ifadelerini kullandı.

KADINLARDA KISIRLIK NEDENİ

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer alan bel soğukluğu özellikle rektum, boğaz, konjonktiva ve üretrayı etkileyeceğine de değinen Gencer, Kadınlarda bunlara ek olarak rahim ağzı (serviks), skene bezleri, vulva ve tüplerin tutulumu da görülebileceğini belirtti.

KİMLER RİSK ALTINDA

Hastalık kapma riskini artıran durumları sıralayan Gencer, yeni bir partner ile cinsel temasın olması, başka partneri olan kişilerle cinsel ilişkide bulunma, birden fazla kişi ile cinsel ilişkide bulunma, daha önce bel soğukluğu veya başka bir cinsel yolla bulaşan hastalık geçirilmesinin riski yükselttiğinden bahsetti. 

Boğaz ağrınızın sebebi bel soğukluğu olabilir! İşte bel soğukluğunun belirtileri… - Resim : 2

BELİRTİLER 2 GÜN İLA 2 HAFTA ARASINDA ORTAYA ÇIKIYOR

Bel soğukluğu hastalığının belirtilerini anlatan Gencer,  “Vajinal akıntı, idrar yaparken ağrı ve yanma hissi, dış genital bölgede kaşıntı, adet dönemi dışında vajinal kanama, özellikle cinsel ilişki sonrasında kanama, cinsel ilişki sırasında acı hissetme,  alt karın ya da pelvik bölgede ağrı olmasıdır. Bakteri vücuda alındıktan sonra yaklaşık 2 ila14 gün arasında belirtiler ortaya çıkar. Ancak bakteri ile enfekte olan kişilerin pek çoğunda hiçbir belirti gözlenmez. Belirti göstermeyen ancak bakteri ile enfekte kişiler ‘asemptomatik taşıyıcı’ olarak tanımlanabilir. Semptom göstermemelerine rağmen, hastalığı partnerlerine bulaştırabilirler” diye belirti.

ANNE KARNINDAKİ BEBEKTE GÖRME SORUNUNA YOL AÇIYOR

Bel soğukluğu hastalığının kaynağını açıklayan Gencer, şunları anlattı;

“Neisseria gonorrhoeae (Gonore) olarak adlandırılan bir bakteri türü bel soğukluğu hastalığının kaynağıdır. Bu bakteri ile enfekte olmuş bir kişi, sağlıklı partnerine cinsel ilişki sırasında bakteriyi bulaştırabilir. Bakterinin ve hastalığın yayılımı bu şekilde gerçekleşir. Ayrıca Neisseria gonorrhoeae ile enfekte hamile kadınların bebekleri de doğum esnasında enfekte olabilir. Bu bebeklerde gonore, özellikle göz ile ilgili problemlere neden olabilir.” 

BİLİNÇSİZ ANTİBİYOTİK TEDAVİYİ GÜÇLEŞTİRİYOR

Bel soğukluğunun bakteriyel enfeksiyon sonucu gelişen bir hastalık olduğundan antibiyotikler ile başarılı bir şekilde tedavi edilebileceğini dile getiren Gencer, ancak yanlış ve gereksiz antibiyotik kullanımı nedeniyle, antibiyotik türevi ilaçlara dirençli bakterilerin ortaya çıkışı tedaviyi zorlaştıracağını söyledi.

Boğaz ağrınızın sebebi bel soğukluğu olabilir! İşte bel soğukluğunun belirtileri… ile ilgili etiketler cinsel hastalık bel soğukluğu