Gündem |

Bekçilik kolay mı, aldıkları paraları hak ediyorlar mı?

Gazeteci Toygun Atilla, son günlerde gündemi meşgul eden tartışmaların üzerine bekçilerle bir gece geçirdi. Atilla, bekçilerle yapılan eleştirilerden şikayetlerine önceki işlerinden kişisel hayatlarına kadar birçok konuda konuştu.

Hürriyet gazetesinden Toygun Atilla, Kadıköy'de görev yapan bekçilerin bir gecesine şahit oldu. 

YETKİLERİ TARTIŞMA KONUSU OLDU

Bekçiler bu kez, “Kimlik sorma ve silah kullanma” yetkilerinin kanunlaşması ile tepkilerin hedefinde...

Gece Kartalları'na, “Alınan bekçiler AK Parti üyesi, parti için yeni bir silahlı güç kuruluyor.”, “Kimlik sordukları kadınları sosyal medya üzerinden takibe başlıyor.” ,“İlkokul mezunu bekçileri, 15 günlük eğitimin ardından sokağa çıkardılar. 4 bin 500 lira maaş veriyorlar.” , “Vatandaşa karşı sokakta zor kullanıp, şiddet uyguluyorlar.” gibi eleştiriler ve suçlamalar bir anda geldi. 

''PARTİLERİN DEĞİL MİLLETİN BEKÇİSİYİZ''

Atilla’nın aktardığına göre bekçiler, kendilerine yöneltilen birçok eleştiriye tepkili.

Bu görevi yapmak için en az lise mezunu olmak gerektiğini söyleyen bekçiler, tartışılan konularla ilgili olarak şunları söyledi:

AK Parti Gençlik Kolları’na üye değiliz. Bekçi adayı herhangi bir siyasi partiye üye olamaz. Siyasi partilerin değil, devletin, milletin bekçisiyiz.

İlkokul mezunlarına ‘4 bin 500, 5 bin lira maaş veriyorlar. Ez az lise mezunu olmak zorunluluk. Aramızda üniversite mezunları da birkaç yabancı dil bilen de var.

Bizler kimlik sorduğumuz kadınlara asla sosyal medyadan arkadaşlık teklif etmedik. Ancak bunu yapanlar olabilir. Hepimizin annesi, eşi, kız kardeşi var. Bu tip davranışları eleştiriyoruz.

Kimlik sorarken, hanımefendi veya beyefendi diye hitap ediyoruz. Ancak ‘dayı, abi, kardeş, abla’ gibi hitap edenlerin olduğunu duyuyoruz. Bu arkadaşlar uyarılıyor.

Sıradan vatandaşlarla kimlik sorma konusunda sorun yaşamıyoruz. Ancak suçla ilişkili ve provokatif kişiler bu konularda zorluk çıkarıyor.

''OLDUKÇA KİBARLARDI''

Atilla, geçirdiği gecenin ardından gözlemlerini şu ifadelerle anlattı:

İstanbul gecelerinde bekçiler polislerin iş yükünü önemli ölçüde hafiflettiği gibi kentin güvenlik sorununa da önemli bir hizmet sunmuş durumda. Özellikle sokak aralarında dolaşmaları hırsızlık vb. suçların önleyiciliği adına önemli bir kazanç. Yaya olarak sokaklarda ve vatandaşla iç içeler. Bu yüzden hem sokağı hem de vatandaşı tanıyorlar. Bölgelerindeki olayları, olay çıkaracak insan profillerine hakimler. Bekçilerle geçirdiğimiz saatler boyunca vatandaşlara karşı oldukça kibarlardı.