Popüler Haberler

Bekçilerin kimlik sorma yetkisi var mı? Bekçilerin yetkileri nelerdir?

Bekçilerin kimlik sorma yetkisi var mı? Kısa süre önce gündeme gelen mahalle bekçilerinin kimlik sorma olayının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü açıklamada bulundu. Konunun sadece bir olayın etrafında dönmesi üzerine açıklama yapıldığı eklenmiştir. İşte Bekçilerin kimlik sorma yetkisi var mı? Bekçilerin yetkileri nelerdir? Merak edilen detaylar haberimizde...

Bekçilerin kimlik sorma yetkisi var mı? Konunun sadece bir olayın etrafında dönmesi üzerine açıklama yapıldığı eklenmiştir. Kısa süre önce gündeme gelen mahalle bekçilerinin kimlik sorma olayının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü açıklamada bulundu. İşte Bekçilerin kimlik sorma yetkisi var mı? Bekçilerin yetkileri nelerdir? Merak edilen detaylar haberimizde...

BEKÇİLERİN KİMLİK SORMA YETKİSİ VAR MI?

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), çarşı ve mahalle bekçilerinin kimlik sorma yetkisi hakkında açıklama yaptı.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), bazı haberlere yansıyan İzmir’de 9 Mayıs 2018’de olay ve 35’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nce verilen kararla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, kararın sadece tek olayla ilgili olduğu belirtilerek, Çarşı ve Mahalle Bekçileri Yönetmeliği’nin 16’ıncı maddesindeki hükme göre bekçilerin şüpheli şahıslara kimlik sorma yetkileri mevcuttur denildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İzmir ilinde 09/05/2018 tarihinde meydana gelen ve basında, Çarşı ve Mahalle Bekçileri kimlik soramayacak şeklinde yayınlanan haber ile ilgili olarak İzmir 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nce verilen karar sadece o olaya münhasır bir karar olup aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Vazifeleri ile ilgili Olarak Riayet Etmeleri Gereken Hususları Gösterir Yönetmeliğinin 16. maddesindeki "Bekçiler bölgeleri içinde dolaşan şüpheli şahısları takip eder ve hüviyetlerini araştırırlar" hükmüne göre Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin kişilere kimlik sorma yetkileri mevcuttur."