Beden dilinizin karşı tarafa verdiği mesaj sizi ele verebilir! Bu hareketleri yapmadan önce dikkat edin!

Beden dilimiz ne düşündüğümüzü ne hissettiğimizi karşı tarafa iletir. Bazı hareketlerinizin karşı tarafa verdiği mesaj, siz farkında olmadan ne düşündüğünüzün öğrenilmesini sağlar. İşte beden diline ait tüm bilinmesi gerekenler…

Beden dili hareketleri insanlarla olan iletişimimizde kullandığımız ifadeleri destekler niteliktedir. Yaptığımız her hareket karşı taraf için bir anlam ifade eder. Konuşurken veya bir kişiyi dinlerken yaptığımız bazı hareketler ise düşüncelerimizi ele verir. İşte en çok yaptığımız hareketlerin karşı tarafa ilettiği mesajlar…

BEDEN DİLİ HAREKETLERİ VE ANLAMLARI

Kollarınız göğsünüzün üzerinden geçerek oturmak veya ayakta durmak neredeyse her zaman savunma anlamına gelir. Bunu yaptığınızda, bağlantınız kesilir. Öfkeli veya inatçı görünebilirsiniz. Ayrıca, çapraz kolları olan bireyin, iletişim kurdukları diğer kişilerin görüşlerine veya eylemlerine katılmadığını da gösterebilir.

İlginç bir şekilde, çapraz kollar da güven önerebilir. Birisi gülümseyerek, geriye yaslanırken veya diğer rahatlık belirtileri gösterirken kollarını çaprazlarsa, muhtemelen savunmasız olmaktan ziyade durumu kontrol altında hissediyordur.

Beden dilinizin karşı tarafa verdiği mesaj sizi ele verebilir! Bu hareketleri yapmadan önce dikkat edin!

GÜLÜMSEMEK

Kimin yanında en çok güldüğünüzü biliyorsunuzdur. Kimin yanında yalandan sahte gülümsemeler saçtığınızı da.

gülümsemek

Gülümsemeler, birçok duyguyu ifade edebilir. Mutlu gülümsemeler, utangaç gülümsemeler, sıcak gülümsemeler ve ironik gülümsemeler var.  Gerçek bir gülümsemede, ağız köşeleri açılır, gözler köşelerden daralır ve hafif kırışıklık oluşur. Samimiyetsiz gülümsemeler genellikle gözlerde bir değişikliğe neden olmaz ve rahatsızlığa tepki olarak gerçekleşebilirler.

PARMAKLARA DOKUNMAK

Parmaklarınıza dokunduğunuzda, sabırsız ve muhtemelen beklemek konusunda gergin göründüğünüzü ifade eden bir davranış sergilersiniz.

BAŞ EĞMEK

Kafanızı yana yatırdığınızda, size söylenen bilgileri keskin bir şekilde dinlediğini veya neyin iletildiğiyle ilgilendiğiniz anlamına gelir. Ayrıca çok yoğun konsantre olduğunuz anlamına da gelebilir.

GÖZ TEMASI KURMAK

Konuşmadan rahat hissetmelerini ve söylediklerinizi kabul etmelerini istiyorsanız, konuştuğunuz kişiyle göz teması kurmanız gerekir. Bilim adamları, bir yabancıysanız, çoğu insanın bir seferde yaklaşık 3.2 saniyelik göz temasıyla rahat olduğunu öne sürüyor. Arkadaş olduğunuzda, genellikle daha uzun süre göz teması kurmanın bir sakıncası yoktur. 

Beden dilinizin karşı tarafa verdiği mesaj sizi ele verebilir! Bu hareketleri yapmadan önce dikkat edin! - Resim : 3

YANAĞI ELE YASLAMAK

Yanağınıza elinizle dokunduğunuzda, aldığınız bilgileri düşündüğünüzü ve dikkatlice değerlendirdiğinizi gösterirsiniz. Birinin onlarla konuşurken bunu yaptığını gördüğünüzde, genellikle söylediklerinizi düşünecek kadar ciddiye aldıklarını varsayabilirsiniz.

BURNA DOKUNMAK

Burnunuzu ovaladığınızda veya dokunduğunuzda, bir inançsızlık veya ret sinyali olabilir. Dürüst görünümden uzaktır. Açıklık ve dürüstlük gerektiren bir konuşmada yaparsanız, hedeflerinize ulaşmada sorun yaşarsınız. Karşınızdaki kişinin burnunu ovuşturduğunu görürseniz, size otomatik olarak söyledikleri her şeye inanmamaya dikkat etmeniz iyi bir işarettir. 

Beden dilinizin karşı tarafa verdiği mesaj sizi ele verebilir! Bu hareketleri yapmadan önce dikkat edin! ile ilgili etiketler beden dili