Yaşam |

Bayram sonrası siyaset ısınacak, önemli konular masada olacak

Ankara'da bayram tatilinden sonra siyasi trafik hızlanacak. Başbakan Binali Yıldırım'la CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun bir araya gelmesi bekleniyor. Gündem, KHK'lar ve kamudan ihraçlar...

15 Temmuz darbe girişiminden sonra yüzyüze ve telefonla birçok görüşme yapan Başbakan Binali Yıldırım ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bayram tatilinden sonra yeniden buluşacak.

Görüşmenin kritik başlıkları kanun hükmünde kararnameler, ihraçlar ve açığa alınanların durumu olacak.

CHP'nin KHK atağı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kanun hükmünde kararnamelerin olağanüstü hal kapsamını aştığı ve bazı hukuksuzluklar içerdiği gerekçesiyle anasaya mahkemesine başvuracaklarını açıklamıştı. Ancak Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, KHK'larla ilgili Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yolunun kapalı olduğunu söylemişti.

Kaynak, kararnamelerin Meclis gündemine geleceğini, olası değişikliklerin ancak bu yolla yapılabileceğini açıklamıştı. İki liderin görüşmesinde bu konunun masaya yatırılması bekleniyor.

İhraçlardaki mağdur iddiası

Ele alınacak bir başka konu da kamudan atılan ya da açığa alınanların durumu olacak. CHP'nin oluşturduğu komisyona 30 bine yakın başvuru yapıldı. Kılıçdaroğlu'nun mağduriyet yaratılmaması, hatalı işlemlerin düzeltilmesi yönündeki uyarılarını dile getirmesi bekleniyor.

CHP lideri, açığa alınan 10 binden fazla öğretmenin durumunu da gündeme getirecek.