Dünya |

Başbakan onayladı! O ülkede tecavüzcülere hadım geliyor

Pakistan basınının aktardığı bilgiye göre, Başbakan Imran Khan tecavüzcülerin iğdiş edilmesi ve tecavüz davalarının daha hızlı görülmesi ile ilgili kanunu dün imzaladı. Buna göre kadınlar korkmadan şikayetçi olabilecek, şahitleri korunacak ve tecavüz eden kişi hadım edilecek.

Pakistan'da yerel kaynakların aktardığı bilgiye göre, Başbakan Imran Khan tecavüzcülerin iğdiş edilmesi ve tecavüz davalarının daha hızlı görülmesi ile ilgili kanunu imzaladı.

"KORKMADAN ŞİKAYETÇİ OLABİLECEKLER"

Pakistan'da yayın yapan Geo TV, başbakanın toplantıda "Vatandaşlarımız için güvenli bir ortam yaratmalıyız. Kanun şeffaf olmakla beraber yetkililer tarafından sıkı bir şekilde uygulanacak. Kanun taslağı ile kadınların tecavüz olaylarını araştırmada rolleri artacak ve şahitlerin korunması için her şey yapılacak. Tecavüze uğrayan kadınlar bundan sonra korkmadan şikayetçi olabilecekler ve devlet bu kadınların güvenlikleri için kimliklerini koruyacaktır" ifadelerine yer verdiğini duyurdu.

KAPSAMLI BİR TASLAK HAZIRLANMIŞTI

Senato üyesi Faisal Javed Kahn ise dün yaptığı açıklamada, çocuk ve kadın tecavüzcülerine karşı, ağır cezaların uygulanması, davaların hızlı bir şekilde takip edilmesi, tecavüz mağduru ve şahitlerin korunması, tecavüzcüler hakkında hızlı bir şekilde soruşturma yürütülmesi ile ilgili taslağın hazırlandığını ve parlamento onayının beklendiğini söyledi.Daha önce, Pakistan'da ara ara yaşanan toplu tecavüz olaylarına ilişkin konuşan Başbakan Han, bu tür suçlar için idam ya da kimyasal hadım cezasının uygulanması gerektiğini söylemişti.