Gündem

Barış Pehlivan Silivri'de darp edildi mi? İşte karar...

Gizli bir operasyonda şehit olan MİT görevlisinin cenaze töreninden görüntüler paylaşan ve şehidin kimliğini kısmen ifşa eden Oda TV'nin yöneticileri konuyla ilgili olarak tutuklanarak Silivri cezaevine konuldu. Tutuklanan isimlerden biri olan Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan'ın cezaevinde darp edildiğine yönelik iddiasıyla ilgili soruşturmada karar çıktı

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

MİT şehidinin kimliğinin ifşa edilmesi soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan’ın “Silivri Cezaevine girişinde kötü muamele gördüğü” iddiasıyla yaptığı suç duyurusu üzerine, Silivri Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma tamamlandı.

Kabul-kayıt işlemi tutanakları, kamera kayıtları, doktor raporları ile şüpheli ve tanıkların ifadelerini inceleyen Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı, konuyla ilgili, Barış Pehlivan’ın iddiası dışında bir delil bulunmadı gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Barış Pehlivan, avukatı aracılığıya verdiği dilekçede, MİT şehidinin ifşa edilmesi soruşturması kapsamında tutuklanıp Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na getirildiği gün yapılan işlemler sırasında bir infaz koruma memurunun kaba tavrına maruz kaldığını, kendisine “Sen kim oluyorsun, ben devletim” denildiğini ve darp edildiğini iddia etmişti.

Soruşturma dosyasında yer alan bilgilere göre ise, Barış Pehlivan sonradan iddia ettiğinin aksine, kabul-kayıt işlemleri sırasında tanzim edilen tutanağı bizzat “Darp ve cebir görmedim” yazarak imzaladı. Barış Pehlivan’ın Silivri Ceza İnfaz Kurumu’na girişi sırasında darp ve cebir görmediğine dair adli hekim raporu da soruşturma dosyasına girdi.

Ayrıca olay anına ilişkin kamera kayıtlarında, Barış Pehlivan’a herhangi bir fiziki müdahalede bulunulmadığı ve herhangi bir hareketliliğin yaşanmadığı tespit edildi.

Şüpheli ve tanık ifadelerinde de mahkum kabul-kayıt odasındaki işlemler sırasında Barış Pehlivan’ın kendisine ismi ve soyismi ile hitap edilmesi üzerine, “Benimle konuşurken Barış Bey veya siz diyeceksiniz. Benimle bu şekilde konuşamazsınız” diye çıkıştığı, infaz koruma memurunun ise “Burası devlet dairesidir. Burada ayrım yapmadan herkese ismi ve soyismi ile hitap ediyoruz” dediği, herhangi bir darp ve cebir uygulamasının söz konusu olmadığı belirtildi.

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı, “06.03.2020 tarihli tutanağın tutuklu müşteki Barış Pehlivan tarafından ‘Darp ve cebir görmedim’ yazılarak imzalandığının görüldüğü, kamera görüntülerinde müştekinin ceza infaz kurumuna kabulünden koğuşuna alındığı aşamaya kadar herhangi bir darp-cebir eylemine maruz kalmadığının tespit edildiği, tanıkların yeminli ifadelerinin şüphelinin savunmasını doğrular mahiyette olduğu, dolayısıyla müştekinin şahsi soyut iddiasından başka darp-cebir gördüğüne dair bir delilin bulunmadığı gibi adli hekim raporları, kamera görüntüleri ve tanık beyanlarına göre müştekinin darp edilmediğinin sabit olduğu anlaşıldığından" kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verdi.