Gündem |

Anne kızlık soyadı tarih oluyor!

Gelen son dakika haberine göre; Genel olarak bankacılık sistemleri tarafından kullanılan, kimlik bilgilerine dayanan doğrulama sistemi yarından itibaren tarihe karışıyor. Söz konusu uygulamayla anne kızlık soyadı gibi birçok tartışmalı doğrulama metodu kullanılamayacak.

Bankalar tarafından kullanılan bilgi sistemleri yönetimi, elektronik bankacılık hizmetlerine ilişkin yeni yönetmelikle birinci ayağı 1 Temmuz'da yürürlüğe giriyor.

ANNE KIZLIK SOYADI TARİHE KARIŞIYOR

Söz konusu sisteme göre, çağrı merkezlerindeki müşteri temsilcileri üzerinden anne kızlık soyadı başta olmak üzere kimlik bilgileri üzerinden doğrulama yapılmayacak.

Sabah'ın haberine göre, müşterilere gönderilen SMS ve e-postalar doğrulanmış, teyit edilmiş adreslere gönderilecek. Bankaların teyit etmediği telefonlara, e-postalara hiçbir şekilde mesaj atılmayacak. Müşteriye ekstre gönderimi devam edecek.

SİSTEM ÜZERİNDEN YAPILACAK

Bu yönetmelikle internetten yapılan işlemlerin önü açılacak. Kimlik paylaşım sistemi üzerinden yapılacak doğrulama ile müşteriler ile finansal kurumların zorunlu olarak yüz yüze yaptığı işlemler elektronik ortama taşınacak.

YARINDAN İTİBAREN KİMLİK BİLGİSİ SORULAMAYACAK

Yarından itibaren kimlik kartı üzerindeki bilgiler kimlik doğrulama sorusu olarak sorulmayacak. Özel bilgileri doğrulama sadece sistem üzerinden otomatik yapılacak. Elektronik kimlik kartları ve pin numaraları bankacılık işlemlerinde kullanılabilecek.

Ayrıca ATM'lerden de bu kartlarla işlem yapmak mümkün olacak. Tüketiciler mobil işlemlerden, internetten isterlerse kendisine işlem limitleme opsiyonu koyabilecek.

Dolandırıcılığın önüne geçmek için tek kullanımlık şifreler konusunda tedbirler artırılıyor. Banka tarafından doğrulanmayan, teyidi alınmayan hiçbir telefon ve mail adresiyle bilgi paylaşımında bulunulmayacak. Yeni dönemde müşteriye ekstre, dekont, hesap özeti gibi bilgilerin gönderimi devam edecek.

HANGİ DÜZENLEMELER GELECEK?

-Çağrı merkezleri artık anne kızlık soyadını sormayacak
-Müşteri temsilcileri güvenlik için doğrulama yapmayacak
-SMS, e-postalar teyitli numara, adreslere gönderilecek
-Müşteriye ekstre gönderimi devam edecek
-Sözleşmeyi imzalamayan arama motorlarına reklam verilmeyecek
-Bilgi, vergi güvenliğinden yönetim kurulları doğrudan sorumlu olacak