Ekonomi |

Banka 4 milyon doları teyid etti! Peki müşteriler etkilenecek mi?

Akbank, 8 Aralık tarihinde bankanın bilgisayar sistemlerine yönelik bir "atak" yapıldığını duyurdu

Akbank, basında çıkan "Siber saldırı sonucu on binlerce kredi kartı hesabının çalındığı ve döviz transferi yapıldığı" yönündeki haberler hakkında bir basın açıklaması yayınladı.

Açıklama, Oda TV'nin, "Saldırganlar bankanın sistemine sızıp swift (döviz transferi) yoluyla 120 milyon doları yurtdışına transfer etti" iddiası üzerine geldi.

Akbank açıklamasında, 8 Aralık tarihinde bankanın bilgisayar sistemlerine yönelik bir "atak" düzenlendiği ve bu saldırı sonucunda bankanın maruz kalabileceği azami risk tutarının 4 milyon USD seviyesinde olduğu belirtildi.

Akbank açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Bir internet sitesinde yeralan bankamız ile ilgili haberde bahsedilen girişimler dünyada ve ülkemizde bankalara ve diğer tüm kurumlara zaman zaman yöneltilmektedir. Nitekim uluslararası bir şebekenin tüm dünya bankalarına yaptığı bir SWIFT Yurtdışı Para Transfer Sistemleri atağına dair bir haber 12 Aralık tarihinde Reuters Haber Ajansı tarafından kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Sözkonusu atak 8 Aralık tarihinde bankamız bilgisayar sistemlerine de yöneltilmiştir.

Atak sonrasında teknik ekiplerimizce duruma ivedilikle müdahale edilmiş, gerekli tedbirler alınmış ve konu ile ilgili kamu makamlarına ivedilikle bilgi verilmiştir. Tüm sistemlerimiz sorunsuz olarak çalışmaya devam etmektedir.

Bu veya başka herhangi bir bir konuda müşterilerimize yansıyan herhangi bir olumsuzluk, kayıp ya da güvenlik sorunu bulunmamaktadır.

Durumun bankamız açısından operasyonlarımızı ve mali tablolarımızı etkileyecek önemli bir etkisi bulunmamaktadır. Bankamızın maruz kalabileceği azami risk tutarı 4 milyon USD seviyesinde olup, olası zarar Bankamızı koruyan Bankers Blanket sigortası kapsamına girmektedir."