Yaşam |

Balta ve satırla vatanı savunmuştu: Hesna nine 15 Temmuz gecesini anlattı..."Yine olsa yine giderim"

15 Temmuz hain darbe girişiminin sembol isimlerinden olan 86 yaşındaki Hesna Köprücü o gece yaşananları anlattı. Çocukları, torunları, gelinleriyle birlikte ellerine aldıkları balta ve satırla traktörün kasasında köyünden kent meydanına inerek vatanı savunduklarını belirten Hesna nine, "Yine olsa yine giderim." dedi.

Darbe girişiminin yaşandığı gün 80 yaşında olan Köprücü eline satır ve balta alarak meydana inmiş, gece geç saatlere kadar meydanda nöbet tutarak, meydandakilere destek vermişti.

Darbe girişiminin yeniden yaşanması durumunda yaşına rağmen meydanlara inerek, hainlere karşı dik duracağını dile getiren Köprücü, "Allah göstermesin olur da bir daha böyle bir şey yaşanırsa, yine bu satırımı elime alıp, 86 yaşıma rağmen meydana inerim" ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARI, TORUNLARI GELİNLERİYLE BİRLİKTE TRAKTÖR KASASINA DOLUŞUP DİRENDİLER

15 Temmuz gecesi çocukları, torunları, gelinleri ile birlikte bir traktörün kasasına doluşarak meydana inen ve gece nöbet tuttuğunu söyleyen Köprücü, "Türkiye'yi kurtarmak için darbe gecesi satırı, baltayı, kılıcı elimize aldık bunlarla direnmeye gittik. Çoluk-çocuk, yaşlı, genç dinlemedik motorlarımızla, arabamızla, elimizdekilerle hepimiz çarşıya indik" diye konuştu.

"YİNE OLSA YİNE GİDERİM"

O günlerin bir daha yaşanmaması temennisinde bulunarak sözlerine devam eden Köprücü, "Allah göstermesin bir daha öyle bir şey olursa, yine bu satırı elime alıp meydana inerim. Türkiye'yi, milletimizi kurtarmak için mücadele ederim" dedi.

"ELİMİZE BALTA, SATIR, TIRPAN ALARAK KALABALIĞIN OLDUĞU YERE GİTTİK""

O gece bir sürü duyguyu bir arada yaşadığını ifade eden Köprücü, "Olayı duyar duymaz çok korktuk, çok heyecanlandık. Traktörü çalıştırdık, bindik kasasına. Ben elime balta, satırımı aldım, çocuklarımın bazısı eline tırpan aldı, kalabalığın olduğu yere gittik. Heyecan, korku hepsini bir arada yaşadık" şeklinde konuştu.

"ALLAH BU ÜLKEYE BİR DAHA BÖYLE BİR ŞEY YAŞATMASIN"

O günlerin geride kalmasını dileyen ve yeniden Türkiye'nin bu gibi olaylara maruz kalmaması için dua eden Köprücü, "Allah bu ülkeye daha öyle bir şey yaşatmasın. Allah'ım çoluğumuzu, çocuğumuzu, vatanımızı, ülkemizi korusun. Mevla’m bir daha bu sıkıntıları yaşatmasın" dedi.

Sitene Ekle