Gündem |

Bakanlıktan Cumhuriyet'e yalanlama...

Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Sena Yaşar tarafından üretilen "Milyonlarca fidan tutmadı" başlığını taşıyan ve gerçeği yansıtmadığı sıradan bir okur tarafından bile anlaşılabilecek habere resmi yalanlama geldi. Cumhuriyet, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncülük ettiği 'Geleceğe Nefes Seferberliği' kampanyası kapsamında dikilen 11 milyon fidanın yüzde 90'ının tutmadığını iddia etmişti. Bakanlık, "11 milyonu aşkın fidan yüzde 95 oranında tutmuştur" açıklaması yaptı

Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Sena Yaşar imzalı "Milyonlarca fidan tutmadı" başlıklı "haber" bugün Cumhuriyet gazetesinin birinci sayfasından anons edildi.

Ancak haberde birbiri ile çelişen açıklama ve yorumlar bulunması, söz konusu metnin bir "yalan haber" olduğu izlenimi verdi.

SuperHaber'in konuyla ilgili analizinin ardından resmi açıklama da geldi. Tarım ve Orman Bakanlığı, 11 Kasım 2019'da 'Geleceğe Nefes Seferberliği' kapsamında Türkiye genelinde dikilen 11 milyonu aşkın fidanın yüzde 95'inin tuttuğunu açıkladı.

 Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Bazı basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada, 11 Kasım 2019’da gerçekleştirdiğimiz 'Geleceğe Nefes Seferberliği' kapsamında, Türkiye genelinde dikilen 11 milyonu aşkın fidanla ilgili kamuoyunu yanıltıcı içerikte bilgiler paylaşılmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda dikilen fidanlar yine Orman Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından izlenmektedir. Bugün itibarı ile dikilen 11 milyonu aşkın fidan yüzde 95 oranında tutmuş ve sağlıklı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir" denildi.