Gündem

Bakanlık devreye girdi! Artık SGK karşılayacak...

SMA hastaları için bakanlık devreye girdi. Artık SMA ilaçlarını SGK karşılayacak. SMA hastası Eymen bebek ilaçlarına kavuşamadan hayatını kaybedince Sağlık Bakanlığı devreye girdi. SMA hastalığı nedir? SMA ilaçları neden o kadar pahallı? Bakanlık ilaçları artık karşılayacak mı? Bütün bu soruların yanıtı haber detayda...

SMA hastalarına iyi haber geldi. Sağlık Bakanlığı SMA hastası Eymen bebek hayatını kaybedince devreye girdi. Bakanlık fiyatları çok yüksek olan SMA ilaçlarını karşılamak için devreye girdi. SGK'ya SMA ilaçlarını karşılaması için yazı yazıldı. Peki pek adı duyulmayan SMA hastalığı nedir? Türkiye'de bu hastalıktan muzdarip kaç kişi var? İlaçları SGK karşılayacak mı? İşte tüm bu soruların yanıtı...

Sağlık Bakanlığı SMA hastaları için devreye girdi. Sosyal medyada bu gün Eymen bebeğin hayatını kaybetmesi gündem olmuştu. Yaşaması için Türkiye çapında yardım kampanyası başlatılan SMA hastası Eymen bebeğin hayatını kaybetmesinin ardından SMA hastaları için Sağlık bakanlığı devreye girdi. SGK'nın SMA hastalığında kullanılan SMA ilaçlarını karşılaması için yazı yazıldı. Peki SMA hastalığı nedir?

Adapazarı'nda yaşayan Metin ve Neziha Çapkın çiftinin Spinal Musküler Atrofi (SMA) hastası çocukları Eymen'in tedavisi için gerekli ilaçların alınması için 561 bin doların gerekmesi nedeniyle Sakarya Valiliği Mart ayında yardım kampanyası düzenlemişti.

kampanyaya yoğun ilgi vardı ancak Eymen bebeğin ömrü ilaçların alınmasına yetmedi. Dün toparağa verilen Eymen bebek için tüm Türkiye gözyaşı döktü.

SMA_hastalAAA_nedir

SMA hastalığı nedir, nasıl tedavi edilir?

"SMA nedir?" sosyal medyada yapılan bir kampanyanın ardından günün en çok sorulan sorusu oldu. Belirtileri çocuklukta daha belirgin olan SMA hastalığı, sık rastlanan genetik rahatsızlıklardan biri. Peki SMA hastalığı nasıl tedavi edilir?

SMA Türkiye'de bilinen adıyla Gevşek Bebek Sendromu, dünyada ve ülkemizde pek çok çocuğun hayatını kaybetmesine neden oluyor. Çocukluk döneminde kendini göstermeye başlayan bu hastalık, omurilikteki ön boynuz denilen bir bölgedeki hareket siniri hücreleri etkiliyor.

SMA NEDİR?

Spinal Müsküler Atrofi (SMA), hareket sinir hücrelerinden (motor nöronlardan) kaynaklı nöro-müsküler bir hastalık. 3 evrede görülen SMA hastalığının en tehlikelisi SMA Tip 1 denilen evre. SMA Tip 1 hastalığının belirtileri çocukluk yaşlarından itibaren gözle görülebiliyor. Bu belirtiler içerisinde yutkunma ve solunum zorluğu, desteksiz oturamama gibi sorunlar görülüyor.

SMA TÜRKİYE'DE DE SIK GÖRÜLMEYE BAŞLADI

Batı dünyasında çok sık rastlanılan, bebek ölümlerine neden olan genetik hastalık SMA'ya, son yıllarda ülkemizde de sık rastlanılmaya başladı. Edinburgh Üniversitesi'nde yapılan deneye göre her 6 bin doğumdan birinde görülen SMA tanısı %95 delesyon tanısı olarak DNA testi sonucuyla konuyor. Geriye kalan %5 oranındaki bozukluk diğer hasar veren mutasyonlar şeklinde gelişebiliyor. 6000 – 10000 doğumda bir görülebilen hastalıkta 40 çocuktan biri taşıyıcı olabiliyor. Her iki ebeveynden bozuk gen çocuğa geçtiğinde ancak çocuk SMA hastası olabiliyor. Sadece anneden veya sadece babadan bozuk gen aktarımı çocukta hastalık oluşturmuyor, ancak taşıyıcılık oluşturabiliyor.


SMA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Belirli bir tedavisi olmayan SMA'da sadece bazı bakımlar yapılarak, hastanın yaşam kalitesinin artırılması amaçlanıyor. SMA hastalığında kesin tedavinin bulunması için 2 tür çalışma yapılıyor. Bunlardan biri genetik terapi. Bu terapi ile SMA rahatsızlığının nedenleri ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Diğer tedavi şekli ise hücresel değiştirme terapisi. Bu yol ile ölü hücreler veya ölmeye başlayan hücreler yenileriyle değiştirilmeye çalışılıyor.
SMA Tip 1 hastası olan gençlerde motor nöronlar yenilenmeye daha uygun. Ancak omurilik zedelenmesinden kaynaklanan SMA rahatsızlıklarında hangi hücrelerin değiştirilmesi gerektiği henüz tespit edilebilmiş değil. Ayrıca SMA Tip 1 hastası olan bebeklerde omuriliğe kök hücre enjekte edilmesi fayda sağlayabiliyor. Bunun temel nedeni, küçük çocukların hala gelişim çağında olmaları. Bebeklerde ve çocuklarda kök hücrelerin yaşam şansının çok fazla olması fırsat olarak nitelendiriliyor. Travma ve omurilik zedelenmesinden sonra ortaya çıkan rahatsızlıklar da ise, hücre nakli pek mümkün olmuyor.

SMA FARKINDALIK KAMPANYASI

SMA hastalığında farkındalık yaratmak isteyen sosyal medya kullanıcıları Twitter üzerinden bir kampanya başlattı. Hastalığın adıyla bir hashtag açan kullanıcılar, pek çok çocuğun hayatını kaybetmesine neden olan bu genetik hastalıkla ilgili farkındalık mesajları attı. Atılan o tweetlerden bazıları şöyle:
Müge Anlı ‏@MugeAnliOnline Bebeklerimiz ölmesin farkındalık adına; #SMA
@fatmagibifatmaa Her bebek bu ülke için millet için bir umuttur. Umutlarımızı söndürmeyelim. Sesimizi duyuralım.
Elif Yetim ‏@YetimElif Gözlerinde umut dolu küçük bebeklerimize yardım edin lütfen, destek olun.
Betül Aksu ‏@aksubtl Evlilik öncesi kan uyuşmazlığı testine ilaveten SMA testi de yaptırın.
Mine ‏@mnzdncr Ülkemizde 950 civarı SMA bebek var. Ve maalesef en fazla 2-3 yaşına kadar yaşayabiliyorlar #saglikbakanligiSMA
Yüksel Vurdum ‏@yvurdum Çocuklar sayesinde aydınlanacak günlerimiz, sesleri duyulmalı #sma
bttrcikolata ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ‏@bttrcikolata Hasta çocuk gördüğümde içim acıyor Çocuklarımız yaşasın.