Gündem

'Ulusal bağımsızlığımızı tehdit eder'

Sözcü yazarı Serpil Yılmaz, bugünkü köşe yazısında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile gerçekleştirdiği görüşmenin detaylarını kaleme aldı. Yılmaz, koronavirüs tedavisi evde devam eden Soylu'nun, ''Türkiye'nin ulusal bağımsızlığını 2 şey tehdit eder: Biri büyük bir savaş, diğeri 7.5 büyüklüğünde depremdir'' dediğini aktardı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hastanede gördüğü koronavirüs tedavisinin ardından evinde dinlenmeye çekildi.

Sözcü'den Serpil Yılmaz'a telefonda açıklamalar yapan Bakan Soylu, “Türkiye'nin ulusal bağımsızlığını 2 şey tehdit eder: Biri büyük bir savaş, diğeri 7.5 büyüklüğünde depremdir” ifadelerini kullandı.

"YAKLAŞIK 500 AFET TOPLANTISI YAPTIM"

Depremde ilk 6 saatin önemine değinen Soylu bakanlığa gelişinden beri yaklaşık 500 afet toplantısı yaptığını belirtti. Bakanlığına bağlı “Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı” (AFAD) ile haftanın 2-3 günü deprem risklerini masaya yatırıldığını kaydeden Soylu, İzmir depreminin yaşandığı 30 Ekim Cuma günü de AFAD'la “Risk Azaltma Toplantısı”nda olduğunu söyledi.

“DÜNYANIN EN İYİ TRAFİK PLANINI ÇIKARDIK”

Soylu, 2019'da Türkiye'ye ekonomik maliyeti 55.5 milyar TL olan trafik kazalarının önlenmesini ve trafik akışının düzenlenmesini amaçlayan bir plan hazırladıklarını belirterek “2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planını çıktı. Dünyanın en iyi karayolu planı, bizden örnek almak isteyen ülkeler oldu.” dedi.

"PUANLIK FARKLAR OLABİLİR"

Merkez üssü Sisam Adası olan İzmir depremin aletsel büyüklüğünü AFAD 6.6, Kandilli Rasathanesi 6.9, ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) ise 7 olarak açıkladı. Soylu, ölçümlerde ortaya çıkan farklılığı şöyle izah etti:

“AFAD dışındaki kurumların da ölçümlerini açıklaması bizim kararımız. Farklı derinliklerde ölçüm yapılıyor. AFAD 113 yerde ölçüm yapıyor. Bilimsel olarak bu konuyu 6 ay önce çalıştık. 0.1, 0.2 puanlık farklar olabilir.”

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...