Gündem |

Bakan Soylu felaket bölgesinde

Giresun'daki sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı sabah saatlerinde 8 olarak açıklandı. Bölgedeki çalışmalarda bizzat bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gazetecilerin sorularını cevaplandırdığı sırada bu yanlışı düzelterek "7 vatandaşımızı kaybettik" dedi.

Giresun'da dün meydana gelen sel felaketi sonrası bölgeye intikal eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Soylu, hayatını kaybedenlerin sayısının 7 olduğunu belirtirken bölgedeki arama ve hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Selin vurduğu bölgede incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Soylu, şu açıklamada bulundu:

"Kendi gözümüzle de acı tecrübe ama tecrübe tabi... Hem meselenin nasıl olduğunu, nereden kaynaklandığını, bundan sonra atılacak adımlarda neye dikkat etmemiz lazım geldiğine de dikkat ediyoruz. Esnafları, evleri tek tek ziyaret ediyoruz.

"HERKES NELER YAPABİLECEĞİNİ ORTAYA KOYDU"

Her afetin kendine göre karakteri ve niteliği var. Her birini şablon gibi yönetmek doğru değil. Çünkü farklı farklı afetler, onları dinlemek ve vatandaşların taleplerini almak lazım. İlk kez bizim çizmeye ihtiyacımız var dediler, mesela başka afetlerde olmaz. Yaraları da nasıl saracağımıza yönelik bir yol haritası da o dinlemelerden alıyoruz. Dün gece itibariyle hep beraber bir araya geldik. Ve tüm kurumlarla, herkes kendi adına neler yaptığını yapabileceğini ortaya koydu.

 "TESPİT ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR"

Herkes bir an önce toparlanması hususunda, herkes elinden geldiğini ortaya koymaya çalışıyor. Belediyelerimiz burada, birçok belediyemiz sağ olsun hem iş makinelarıyla hem gıda destekleriyle buradalar. Bizim iki türlü hasar tespitimiz vardır. Mesela bu bina, bu hasar tespitidir. Bir de zarar ziyan tespiti; esnafa yönelik. Onları da maliye, defterdarlık... Esnafımız ne kadar zararla karşılaşmış, evlerimizde ne kadar hasar var iki tespit de yürüyor.

"HAYATINI KAYBEDEN SAYISI 7"

Özellikle 9'a düştü arama kurtarma yaptığımız, bulmaya çalıştığımız vatandaşımızın sayısı. Bunların iki tanesi jandarma, bir tanesi de karayolları operatörü. Üçü, Güce ilçesinde ve yine biri burada Kemal bey. Diğer yerlerde de var, toplam 9. İnşallah ümidimiz onları bulmaktır. Hayatını kaybeden sayımız 7."

BAKANLIK SMS İLE UYARDI

Öte yandan bölgede bulunan vatandaşların cep telefonlarına GSM operatörleri tarafından gönderilen mesajda can ve mal emniyeti bakımından dikkatli olmaları istendi.

İçişleri Bakanlığı mesajında, "Değerli Giresunlu Hemşehrilerimiz; Yoğun yağış, sel ve heyelanlardan etkilenen ilçelerimizde özellikle beton yolların altlarında boşalmalar olabileceği değerlendirildiğinden, can ve mal emniyeti açısından dikkatli olmanızı rica ederiz" ifadelerine yer verildi.