Eğitim

Bakan Selçuk: Şu anda bir değişiklik yok, yüz yüze eğitim 21 Eylül'de başlayacak

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "21'inde belirli sınıflarda yüz yüze eğitimi başlatacağız. Şu anda bununla ilgili bir değişiklik yok." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitim çalışmaları ve yeni eğitim öğretim yılı hazırlıklarıyla ilgili Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde basın toplantısı düzenledi.

Bakan Selçuk'un açıklamalarından öne çıkanlar;

Uzaktan eğitimin ayrı bir yere sahip olduğunu görüyoruz biz de bazı aşamaları sizlerle paylaşıyoruz.

Sadece televizyonla yetinmedik, canlı platform kurduk. Öğretmenlerimizi sürekli olarak eğitimin içerisindeler.

Canlı sınıflar yaptık, dünyada canlı sınıf yapabilen ülke sayısı 3'ü 4'ü geçmiyor.Uzaktan eğitimi her an ölçüyoruz. Şu anda hangi sınıf düzeyinde kaç hareket var.

Öğretmenlerin EBA'daki aktivitesi nedir, hangi şehirde, hangi kasabadadır, bütün bunları anlık olarak izliyoruz. Öğrencilere ayrılan internet kotası iki katına çıkıyor.

Biz ilk kez yaz tatilini de eğitim fırsatı olarak değerlendirdik. Yaz tatili süresince de tasarım beceri atölyeleri kurduk. Çocukların her türlü konuda bir atölye imkanın kavuşuyor olması ve önceden hazırlıkla atölyelere katılma fırsatının olması gerçekten önemli.

Yabancı dille ilgili yazın özel bir program yaptık.

YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YENİLİKLERİ

Bazı spesifik çalışmalar da var yeni dönemde. Uyum konusunda paketler hazırladık. Ben okula başladığımda normal bir başlangıç değil ki bu. Ne tür uyum sorunları olabilir? Dünyada bununla ilgili çok çalışma var. Avrupa ülkelerinin tamamına yakını 2 Eylül'de okulları açıyor, hepsinde de uyum çalışmaları var.

Eğitim nasıl verilir, velilere nasıl rehberlik edilir? Bunlarla ilgili çok sayıda, anglosakson ülkelerde daha fazla olmak kaydıyla raporlar, dokümanlar var. Biz kendi kültürümüze bakarak ihtiyaçlarımızı saptadık ve çocuklarımız için eğitim paketi hazırladık. Temassız oyunlar bununla ilgili. Hangi yaştaki çocukla, ilk hafta ne yapılır? Hangi öğretmen ne yapmalı, müdür ne yapmalı, bahçede ne türlü tedbirler alınmalı? Bütün bunların cevaplarının olduğu içerikler var.

"ŞU ANDA UZAKTAN EĞİTİM ÇOK DAHA KIYMETLİ"

Yüz yüze eğitimin elbette çok çok daha işlevsel olduğunu biliyoruz ama şu anda mümkün değilse uzaktan eğitimin hakkını sonuna kadar vermek istiyoruz. Şu anda uzaktan eğitim çok daha kıymetli.

ÖZEL OKULLARDA İNDİRİM OLACAK MI?

Özel okullarla ilgili olarak, defalarca toplantılar yapıldı. Her bir okulun ayrı ayrı, şartları, ücreti ile ilgili çözümleme çalışmaları yapıldı. Biz özel okulların, velilerin talepleri doğrultusunda tedbirler alması doğrultusunda beklentilerimizi çok net ifade ettik.

Onların da geçen hafta bir deklarasyonu oldu, bu talebe uyarak özel okullarda indirim konusunda, okula göre değişecek bir durum söz konusu. Her okulun bunu yapması konusunda bütün temsilcilerin mutabakatı var. Vergi ve benzeri hususlar konusunda veli lehine bazı kolaylaştırmalar neler olabilir, bunu da epey bir çalışıyoruz. Bunda da bir hafta içinde bir noktaya gelmiş olacağız.

YÜZ YÜZE EĞİTİME İLİŞKİN İDDİALAR

Bilim Kurulu üyelerine sorular yöneltiliyor ve cevabı soruluyor. Bizim de tavsiyesine uyduğumuz bir kuruldan söz ediyoruz. Bu soruyu sorduğunuzda, bunun çok net ve belirlenmiş bir cevabının aylar öncesinden olamayacağı, o günkü koşullara bağlı olarak sürekli değerlendirmeye muhatap olması gerektiği söyleniyor. Böyle bir durumda biz, 1 sene, 2 sene önce şunu net söylüyorduk. Okullar şu tarihte açılacak ama şimdi bunu MEB'in tek başına söylemesi, paydaşlarla işbirliği içinde alınabilecek bir karar olmasından dolayı mümkün değil ama prensipler belirlenmeli.

Sağlık Bakanlığımız dese ki, okulların tamamının açılmasında sakınca yoktur dese, biz bunu elbette açarız. Biz bunu söylemenize rağmen tam tersini yapıyoruz dememiz mümkün değil. Biz hiçbir çocuğumuzu riske atmayız. Bizim ödevimiz eksiklikleri tamamlamaktır, öğretmenimizin, çocuklarımızın sağlık içinde eğitimini almasıdır. 21 Eylül spekülasyonları yapılıyor. Benim ricam, resmi açıklamalardır. Biz 21'inde belirli sınıflarda yüz yüze eğitimi başlatacağız. Şu anda bununla ilgili değişiklik yok. Buna uygun olarak durumumuzu dikkate alacağız. Çok net olarak.

Bilim Kurulu'nun tavsiyesiyle küçük sınıflarla ilgili başlama noktasında çok daha kararlıyız.