Eğitim |

Bakan Özer: Kız çocuklarının okullaşma sorunu kökünden çözüldü

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bartın’da katıldığı iftar programında yaptığı konuşmada son 20 yılda eğitimde devasa dönüşümler yaşandığını ifade ederek, “Eğitimde devasa yatırımların yapılmış olduğu bu dönem sadece okullaşma oranlarını artırmadı, vatandaşların çocuklarının eğitime erişimini kolaylaştırmadı, aynı zamanda kız çocuklarının okullaşma sorununu da kökünden çözmüş olan bir dönemdir” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bartın’da İl Eğitim Değerlendirme Toplantısının ardından iftar programında STK temsilcileri, mahalle muhtarları, öğretmenler ve emekli öğretmenlerle iftar programında bir araya geldi.

Bakan Özer iftar yemeğinin ardından yaptığı konuşmada son 20 yıllık dönemde eğitime devasa yatırımlar yapıldığını, kız çocuklarının okullaşma sorununun kökünden çözüldüğünü ifade etti.

"GÖREV YAPAN ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 60'I KADIN"

Kız çocuklarının okullaşma oranları hakkında bilgiler veren ve Türkiye’de görev yapan 1,2 milyon öğretmenden yüzde 60’ının kadın öğretmenlerden oluştuğuna da dikkat çeken Bakan Özer, “Son 20 yılda eğitimde devasa bir dönüşüm yaşandı. Okul öncesinden ortaöğretime, ortaöğretimden yükseköğretime kadar eğitimin tüm kademelerinde geçmişe göre, en fazla okullaşma oranlarının olduğu bir döneme şahitlik ettik. 81 ilde tüm ilçelerde bölge şehir ayrımı yapılmadan Türkiye’nin her noktasına her köşesine eğitim yatırımları ulaştırıldı. 2 binli yıllarda 355 binler seviyesinde olan derslik sayısı günümüzde 855 bine ulaştı. Yani yaklaşık 1 milyon dersliği olan bir eğitim sisteminden bahsediyoruz. 2 binli yıllarda eğitim sisteminde 500 bin öğretmen varken şu anda 1.2 milyon öğretmen var. Buradaki kadın kardeşlerimize de özellikle hatırlatmak isterim bu dönemde öğretmenlerimizin oranında da, kadın öğretmen oranlarımızda çok ciddi dramatik artışlar oldu. 2 binli yıllarda 500 bin öğretmenin yaklaşık yüzde 40’ı kadın öğretmenlerimizden oluşurken, şu anda 1.2 milyon öğretmenin yaklaşık yüzde 60’ı kadın öğretmenlerimizden oluşuyor. 

"KIZ ÇOCUKLARININ OKULLAŞMA SORUNU KÖKÜNDEN ÇÖZÜLDÜ"

Yükseköğretimdeki okullaşma oranı, net okullaşma oranı kadınlarda kız çocuklarında yüzde 11’den yüzde 48.5’a geldi. Yani bugüne son 20 yıl eğitimde devasa yatırımların yapılmış olduğu bu dönem sadece okullaşma oranlarını artırmadı, vatandaşların çocuklarının eğitime erişimini kolaylaştırmadı. Aynı zamanda kız çocuklarının okullaşma sorununu da kökünden çözmüş olan bir dönemdir.” dedi.